Renault T460 oraz T480 TC dla Anneberg Transpol – 231 kilogramów różnicy

Firma Anneberg Transpol z Zielonej Góry już od ćwierć wieku pozostaje wiernym klientem marki Renault Trucks. Ostatnie wydanie ciągników dla tej firmy może jednak wzbudzać pewne zaskoczenie, z uwagi na zastosowanie dwóch zupełnie różnych silników.

Ta najnowsza transakcja objęła 25 ciągników siodłowych Renault T460 oraz Renault T480 TC. Pierwszy z tych wariantów napędzany jest niewielkim, coraz rzadziej spotykanym silnikiem o pojemności 10,8 litra, rozwijającym moc 460 KM oraz moment obrotowy 2200 Nm. W drugiej wersji zastosowano natomiast jednostkę 12,8-litrową, która rozwija moc 480 KM i zapewnia aż 2700 Nm momentu obrotowego. Ten ostatni parametr wynika nie tylko z większej pojemności silnika, ale też z zastosowania systemu turbo compound.

Ten podwójny wybór odnosi się do wagi silników. Mniejsza jednostka typu DE11 waży zaledwie 965 kilogramów (wraz z olejem), o 231 kilogramów mniej niż w przypadku większego silnika DE13 TC. Dlatego Renault T460 będzie uczestniczyło w przewozach szczególnie wrażliwych na masę własną zestawu, podczas gdy Renault T480 TC obsłuży zlecenia bardziej zależne od dynamiki i niskiego spalania. Jak podaje przy tym sam producent, mocniejsza wersja silnikowa zużyje o 3 litry mniej oleju napędowego na każde 100 kilometrów.

Co typowe dla Anneberg Transpol, wszystkie ciągniki dostarczono w wersjach z niżej zawieszoną kabiną sypialną, o trzech stopniach i wyraźnym tunelu silnika. Na wyposażenie trafiły przy tym między innymi dachowe klimatyzatory postojowe. Jeśli natomiast chodzi o potencjalną pracę, to ciągniki obsłużą transporty ładunków niebezpiecznych, substancji chemicznych, odpadów oraz mas bitumicznych, z różnymi rodzajami naczep. Trasy przejazdu w większości będą wiodły do północnych Niemiec oraz Danii.

Renault T480 TC w barwach Anneberg Transport:

Fot. Anneberg Transpol