Renault Oxygen 6×2 dla pierwszego klienta – model gotowy na nowe, unijne wymogi

Powyżej: premierowy egzemplarz z ubiegłego roku

Unijne wymogi w zakresie widoczności bezpośredniej, zaplanowane na lata 2027 oraz 2029, mają mocno zwiększyć popularność ciężarówek niskowejściowych. Zapewne dlatego prace nad nowym Renault Oxygen nabrały zaskakująco szybkiego tempa.

Model Oxygen został zaprezentowany jesienią ubiegłego roku, jako prototyp elektrycznej ciężarówki z nową kabiną niskowejściową. Dzisiaj jest już natomiast wiadomo, kto będzie pierwszym użytkownikiem tego pojazdu w ciężkiej dystrybucji, polegającej na dostawach do supermarketów. Mowa tutaj o holenderskiej sieci sklepów Jumbo, która już od października będzie wykorzystywała Renault Oxygen na trasach wiodących do centrum Amsterdamu.

Wizualizacja egzemplarza dla Jumbo:

Jumbo zdecydowało się na testy wersji 26-tonowej, mającej podwozie w układzie 6×2. Co też ciekawe, samochód zostanie dostarczony wraz ze specjalną zabudową, o dachu opadającym w przedniej części, by idealnie zgrać się w ten sposób z kabiną. Tak skonfigurowany samochód ma oferować w ruchu miejskim około 150 kilometrów zasięgu na jednym ładowaniu.

Jeśli chodzi o miejsce pracy, to Oxygen będzie oferował klasyczne drzwi z lewej strony nadwozia, odsuwane drzwi po prawej stronie, a także ekrany zamiast lusterek i pulpitu. Widoczność z wnętrza ma pokrywać się zarówno ze wspomnianymi na wstępie wymogami unijnymi, jak i z wyjątkowo restrykcyjnym, londyńskim systemem wymogów DVS.

O co chodzi z tymi niskowejściowymi kabinami? Począwszy od 2027 roku, wszystkie nowo prezentowane modele ciężarówek mają wykazywać zwiększony zakres widoczności bezpośredniej, umożliwiającej dostrzeżenie pieszych lub rowerzystów bez konieczności patrzenia w lusterka. Następnie, od początku 2029 roku, te same wymogi mają objąć wszystkie nowo rejestrowane pojazdy, niezależnie od daty ich premiery. Normy zostały przy tym podzielone na trzy kategorie, mając następujący charakter:

  1. Miejskie ciężarówki dystrybucyjne: widoczność bezpośrednia o zakresie co najmniej 11,2 m2;
  2. Miejskie ciężarówki budowlane: widoczność bezpośrednia o zakresie co najmniej 8 m2;
  3. Ciężarówki do ruchu dalekobieżnego: widoczność bezpośrednia o zakresie co najmniej 7 m2.