Czas na spotkanie z pewnym starym znajomym, tym ciekawszym, że jest nim Renault Messenger, auto dzisiaj w Europie już bardzo rzadko spotykane. Pewien zielony egzemplarz nie zdążył jeszcze wyemigrować na pracowitą emeryturę do Afryki i cały czas dzielnie pracuje na Dolnym Śląsku przy dystrybucji drewna kominkowego, będąc oczywiście zarejestrowanym na 3,5 tony. W październiku ubiegłego roku pokazywałem to auto w artykule Komunikat WITD we Wrocławiu – 9,4-tonowe Renault Messenger, natomiast dzisiaj chciałbym opublikować… kolejny komunikat przygotowany przez funkcjonariuszy z tej samej placówki. Zapraszam do lektury:
W dniu 16 kwietnia 2015 roku w ramach działań mających na celu ochronę dróg we Wrocławiu, inspektorzy z WITD Wrocław zatrzymali do kontroli pojazd ciężarowy marki Renault zarejestrowany na 3,5 t dopuszczalnej masy całkowitej. Kierowca przewoził drewno kominkowe. Po zważeniu okazało się, że pojazd waży 9230 kg – tym samym przekroczył dmc pojazdu o 5730 kg (masa własna 2300 kg). Kierowca został ukarany mandatem karnym za umieszczenie na pojeździe ładunku w sposób powodujący przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności oraz zakazano mu dalszej jazdy do momentu przeładowania na inny środek transportu oraz mandatem za prowadzenie pojazdu niesprawnego technicznie (wycieki płynów eksploatacyjnych, usterki oświetlenia, niesprawne spryskiwacze).
Typowanie pojazdu w dniu kontroli odbywało się przez inspektora poruszającego się na motorze służbowym. Działanie to przyniosło efekt gdyż następne zatrzymane pojazdy wykazywały znaczne przekroczenia dopuszczalnych norm.
Dopuszczalna masa całkowita pierwszego z kontrolowanych pojazdów nie powinna być większa niż 32 000 kg. Na podstawie wyników ważenia ustalono rzeczywistą masę całkowitą pojazdu, wyniosła 35 370 kg.
Drugi pojazd w trakcie zatrzymania przewoził beton i jego dmc także nie powinno przekroczyć 32 000 kg. Jednakże na podstawie wyników ważenia ustalono rzeczywistą masę całkowitą pojazdu 36 750 kg.
W wyniku powyższych kontroli na przewoźników zostaną wszczęte postępowania administracyjne, za brak stosownych zezwoleń.