Renault Maxity na prąd oraz wodór rozpoczyna testy w normalnej eksploatacji w barwach poczty

renault_maxity_prad_wodor_testy_2

Francuska poczta La Poste oraz Renault Trucks połączyły siły i rozpoczynają właśnie wspólny test bardzo interesującej ciężarówki. Jest nią egzemplarz modelu Maxity, który otrzymał wyjątkowo nowoczesny napęd – bazuje on na ogniwach paliwowych, dzięki czemu cięzarówka tankowana jest wodorem.

Wodorowy pojazd jest przede wszystkim ekologiczny, gdyż jego napęd nie generuje ani grama dwutlenku węgla. Jest to też samochód całkiem sensowny pod względem ładowności, gdyż jego francuska homologacja przewiduje DMC wyliczone na 3,5+1 tony. Co to oznacza w praktyce? A to, że mowa tutaj o aucie 4,5 tonowym, o tonowej ładowności, które można jednak prowadzić bez tachografu i z prawem jazdy kategorii B. Wynika to oczywiście z francuskich przepisów, które pozwalają być super ekologicznym pojazdom cięższym niż w przypadku konstrukcji spalinowych, oczywiście z uwagi na ich ciężki napęd.

Napędy te są w tym przypadku zresztą aż dwa. Pierwszy z nich jest elektryczny, bazuje na 400-kilogramowym zestawie baterii, oferuje 100 kilometrów zasięgu i generuje 270 Nm maksymalnego momentu obrotowego oraz 47 kW mocy. Drugi napęd jest zaś wodorowy, bazuje na ogniwach paliwowych, generuje 20 kW, a dwa łącznie 150-litrowe zbiorniki wodoru powinny wystarczyć na przejechanie kolejnych 100 kilometrów. Trzeba tutaj jeszcze zaznaczyć, że oba napędy mogą ze sobą współpracować i albo będą pracowały wspólnie, kiedy potrzebne będzie szczególnie dużo mocy, albo napęd wodorowy będzie ładował baterie napędu elektrycznego.

Co zaś ze wspomnianą firmą Le Poste? Ta będzie oczywiście odpowiedzialna za testowanie wodorowego Renault Maxity, wprowadzając je do normalnej eksploatacji w niewielkim mieście Dole położonym na wschodzie Francji.

renault_maxity_prad_wodor_testy_1