transfactor3665
Opublikowane 20 Wrzesień, 2017

Renault Master także w wersji na 12 europalet – zabudowy mogą być o 25 cm szersze niż dotychczas

renault_master_12_europalet_2

Na rynku busów dostawczych do transportu międzynarodowego pojawiła się latem nowa oferta. Jest to Renault Master lub bliźniaczy Opel Movano z zabudową o szerokości aż 2,45 metra, mieszczącą 12 palet.

Jeszcze kilka lat temu ciekawostką były “międzynarodówki” mieszczące 10 europalet, natomiast nadwozia 12-paletowe montowano tylko na autach z bliźniakami, używanych głównie lokalnie. Następnie, kiedy na rynku zadomowiła się obecna generacja Iveco Daily, niemal 2,5-metrowe zabudowy postawiono stawiać także na wersjach z pojedynczymi kołami. Teraz natomiast sprawa poszła o jeszcze krok dalej, jako że firma Carpol zdobyła homologację 12-paletowe busy z pojedynczymi tylnymi kołami oraz z przednim napędem. Są to właśnie Renault Master oraz Opel Movano.

Dalsza część tekstu czeka pod zdjęciami.

Małe porównanie: Master na 10 i 12 palet

renault_master_10_europalet

renault_master_12_europalet_1

W porównaniu do typowych zabudów “międzynarodówek”, szerokość skrzyni ładunkowej o 25 centymetrów większa. Mamy tutaj więc 4,85 metra długości oraz 2,45 metra szerokości, co pozwala załadować 12 europalet. Istotne są też nowe spojlery boczne, które zostały oczywiście poszerzone, a także nowe, dłuższe ramiona lusterek.

Co też ciekawe, sięgnięcie po zabudowę o szerokości 2,45 metra może być sposobem na podwyższenie komfortu dla kierowcy. W przypadku zabudów o szerokości 2,2 metra nie było bowiem możliwości, aby mieć kabinę sypialną z łóżkiem za fotelami, a jednocześnie przestrzeń ładunkową na 10 europalet. Przy tej nowej szerokości jest to zaś jak najbardziej możliwe – zabudowa ma wówczas wymiary 4,20 na 2,45 metra, natomiast między nią a szoferką mieści się typowy Spojtrak, TwinCab, czy też Wejkama.

Biały samochód z dołączony do tekstu zdjęć to właśnie Renault Master z 12-paletową zabudową oraz 170-konnym wariantem silnika 2.3 dCi. Jest to auto pochodzące z oferty firmy eDostawcze.pl.

renault_master_12_europalet_4 renault_master_12_europalet_3

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 14 komentarzy

 1. busiarz napisał(a):

  Czy wiadomo coś o ładowności takiego pojazdu? Oczywiście czysto teoretycznej z dokumentów?

 2. Sosen napisał(a):

  oj będą się lustra sypać

 3. mack napisał(a):

  przeładowany z pustymi europaletami, a jeszcze jak namokną to powodzenia

 4. Krzema napisał(a):

  No to typowy Andrzej już zaciera ręce. Jeszcze mniejsza ładowność, a jazda na pusto w wietrze to poezja. No i mijanie na tzw zwężce w połowie będzie się kończyć urwanym lusterkiem. Bo ciężarówki mają lusterka powyżej słupków, a busy dokładnie na wysokości pulsujących świateł. To typowa zabudowa od dziś to 2,45×4,85×2,60cm z podnoszonym dachem oczywiście

 5. Ja napisał(a):

  Zapomniano dodać że ładowność wzrosła do 10t. 🙂

 6. zzx napisał(a):

  poptrzcie gdzie w tym pojeździe jest oś względem skrzyni ładunkowej.
  gratuluje pomysłu jednak stabilość takiej pojazdu jest zerowa.

  • Kkkkkkkk napisał(a):

   Miałem to pisać. Mamy na potrzeby własne 2 10paletowki 5.1×2.3 szerokość jedna na ducato w maxie druga na masterce. Dzięki szerokiej tylnej osi i sztywnemu zawieszeniu we Fiacie da się stabilnie jechać w masterce zapomnij. A to przy 2.3 szerokości wewnętrznej a gdzie do 2.45. Do tego jeszcze to zawieszenie na 1 piórze z tylu – miód. Jak dla mnie master FWD powinien być max 2.8t

 7. Sesek napisał(a):

  Czy widzicie go na jezdni, szosie lub innym asfalcie? Ten pojazd może jeździć po drogach jak na foto- mimo posiadanego ” certyfikatu” Nie dalej!

 8. Dymo1992 napisał(a):

  Chłopaki nie panikujcie. Jeździłem 14 paletowym busem przez 5 lat i nigdy nie urwałem lusterka ani sobie ani innemu użytkownikowi. Prawda jest taka ze nawet nie poczujecie różnicy. A ładowność zmniejszy się o ile ? Myśle ze nie więcej jak 150 kg.dojdzie jedynie kawałek płyty warstwowej o wymiarze 480 X 30 cm i kawałek plandeki tego samego wymiaru tyle ze dłuższa o 2,50m bo jeszcze tył. I tyle, a tu robi się afera jakby robili 20 paletowa masterem 🙂

 9. Sławek napisał(a):

  Filipek błąd Co się wkradl:

  “nocześnie przestrzeń ładunkową na 10 europalet. Przy tej nowej szerokości jest to zaś jak najbardziej możliwe – zabudowa ma wówczas wymiary 4,20 na 2,20 metra, natomiast między nią a szoferką mieści się typowy Spojtrak, TwinCab..”

  4.2×2.2 mają busy 8EP. Pozdrówki!

 10. LUB napisał(a):

  ja tam poczekam na busa 36ep

 11. Piotr napisał(a):

  Wnioskuję ze takowy bus ma ok 1-1,2t ładownosci czyli jesli załaduje 12 epal to 100kg n palete. Pusta paleta wazy 25kg czyli zostje 75 kg na ładunek na kazdej palecie. To co oni tym beda wozić steropian czy pszczoły luzem?

Odpowiedz