Na rynku busów dostawczych do transportu międzynarodowego pojawiła się latem nowa oferta. Jest to Renault Master lub bliźniaczy Opel Movano z zabudową o szerokości aż 2,45 metra, mieszczącą 12 palet.
Jeszcze kilka lat temu ciekawostką były „międzynarodówki” mieszczące 10 europalet, natomiast nadwozia 12-paletowe montowano tylko na autach z bliźniakami, używanych głównie lokalnie. Następnie, kiedy na rynku zadomowiła się obecna generacja Iveco Daily, niemal 2,5-metrowe zabudowy postawiono stawiać także na wersjach z pojedynczymi kołami. Teraz natomiast sprawa poszła o jeszcze krok dalej, jako że firma Carpol zdobyła homologację 12-paletowe busy z pojedynczymi tylnymi kołami oraz z przednim napędem. Są to właśnie Renault Master oraz Opel Movano.
Dalsza część tekstu czeka pod zdjęciami.
Małe porównanie: Master na 10 i 12 palet
W porównaniu do typowych zabudów „międzynarodówek”, szerokość skrzyni ładunkowej o 25 centymetrów większa. Mamy tutaj więc 4,85 metra długości oraz 2,45 metra szerokości, co pozwala załadować 12 europalet. Istotne są też nowe spojlery boczne, które zostały oczywiście poszerzone, a także nowe, dłuższe ramiona lusterek.
Co też ciekawe, sięgnięcie po zabudowę o szerokości 2,45 metra może być sposobem na podwyższenie komfortu dla kierowcy. W przypadku zabudów o szerokości 2,2 metra nie było bowiem możliwości, aby mieć kabinę sypialną z łóżkiem za fotelami, a jednocześnie przestrzeń ładunkową na 10 europalet. Przy tej nowej szerokości jest to zaś jak najbardziej możliwe – zabudowa ma wówczas wymiary 4,20 na 2,45 metra, natomiast między nią a szoferką mieści się typowy Spojtrak, TwinCab, czy też Wejkama.
Biały samochód z dołączony do tekstu zdjęć to właśnie Renault Master z 12-paletową zabudową oraz 170-konnym wariantem silnika 2.3 dCi. Jest to auto pochodzące z oferty firmy eDostawcze.pl.