Renault Master oraz Iveco Daily do transportu koni, czyli czym wyróżniają się tzw. koniowozy

W ostatnich tygodniach prezentowałem Renault Master oraz Iveco Daily w artykułach utrzymanych w konwencji „co ciekawego robi się z tymi autami za granicą”. Oba teksty spotkały się z ogromnym zainteresowaniem, dlatego też uznałem, że warto byłoby kontynuować zgłębianie konfiguracyjno-nadwoziowych ciekawostek dotyczących Mastera i Daily. I tak oto zrodził się pomysł napisania o tzw. koniowozach, czyli samochodach dostawczych, które często łączą w sobie cechy pojazdu typowo transportowego, reprezentacyjnego, a także mieszkalnego. Ulubionym podwoziem dla twórców najmniejszych koniowozów jest oczywiście Master, natomiast zabudowy nieco bardziej rozbudowane montuje się na popularnych „Dajlakach”.

Materiały do artykułu dostarczyła mi firma eDostawcze.pl, która zajmuje się sprzedażą tego typu konstrukcji, a także ich finansowaniem. Samochody, które weźmiemy pod lupę to konstrukcje firmy Paragan, która jest jednym z wiodących producentów koniowozów.

Zaczniemy od kilku najważniejszych faktów dotyczących konstrukcji do przewozu pięknych i mądrych zwierząt. Konie przewozi się tyłem do kierunku jazdy, wprowadzając je do wnętrza zabudowy poprzez drzwi umieszczone na boku pojazdu. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty – konie nie mają biegu wstecznego, dlatego też lepiej wprowadzać je przodem. Co więcej, drzwi boczne są na tyle szerokie, że przodem konie można także i wyprowadzić. Poprzez drzwi tylne otrzymujemy natomiast do dyspozycji wyjście awaryjne dla zwierząt, a także dostęp do tzw. siodłowni, gdzie przechowywane są na przykład akcesoria jeździeckie.

Wszystko to sprawia, że samochód dostawczy z zabudową dla koni wygląda jak połączenie jeżdżącej budki z jedzeniem, samochodu z niemieckiej poczty i busa na międzynarodówkę. Furgonowe nadwozie wyróżnia się bowiem zazwyczaj ogromnymi drzwiami na boku, a także konstrukcją przypominającą „kurnik”. Tak się bowiem składa, że z końmi często jeździ się na zawody, czy wystawy, gdzie trzeba spędzić jedną lub nawet kilka nocy. Stąd też montuje się części sypialne zintegrowane z zabudowami, które można znaleźć na dachu samochodu, jak w klasycznym busie na międzynarodówkę, lub w przedniej części samej zabudowy, co zdarza się w największych i najbardziej luksusowych konstrukcjach.

Odnośnie konstrukcji tego typu maszyn trzeba wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy, mianowicie specjalnych ścianach oddzielających przestrzeń pasażerską lub sypialną od ładowni na konie. Muszą być to ściany odporne na porządne kopnięcia, bo jak powszechnie wiadomo, zirytowany koń lubi czasami machnąć tylną nogą. Poza tym na pokładzie muszą czekać jeszcze mniejsze dodatki w postaci wentylatorów, uchwytów do mocowania zwierząt, okien, a czasami nawet kamery przekazującej obraz z ładowni do szoferki.

Jak łatwo się domyślać, koniowóz koniowozowi nierówny, na co przykładem może być gama produktów wspomnianej firmy Paragan. Mamy tutaj do wyboru następujące pojazdy:

1. Equistar Eco, czyli samochód zbudowany na bazie Renault Master L2 ze 100-konnym silnikiem. Ładowność wynosi tutaj maksymalnie 1250 kg, miejsca sypialnego nie przewidziano, zmieścimy dwa konie, kierowcę i dwóch pasażerów. Długość pojazdu to zaledwie 5,5 metra, zaś wysokość wyliczono na 2,9 metra. Taki malutki Masterek to konstrukcja do przewozów na krótkich, szybkich trasach, oczywiście z uwagi na ograniczoną ilość przestrzeni dla zwierząt.

2. Większą zabudową jest Equistro, który przy długości niemal 6,2 metra i ładowności 1100 kg również przewiezie dwa konie i trzy osoby, lecz zaoferuje im wszystkim więcej przestrzeni, przez co lepiej sprawdzi się na dłuższych trasach. Equistro wyróżnia się też od mniejszego modelu częścią sypialną dla jednej osoby, którą zamontowano na dachu. Bazą jest tutaj Master L3 o mocy 125 KM.

3. Jeszcze inny sposób aranżacji nadwozia oferuje model Excelsion, które pomieści dwa konie, pięć osób, a także aż trzy łóżka. Bazą jest podwozie Renault Master L3 o mocy 125 KM, ładowność wynosi tonę, natomiast długość to niewiele ponad 6,1 metra. Jeśli zaś chodzi o nadwozie, to oferuje ono zintegrowaną z kontenerem kabinę dla trzech pasażerów, która w razie potrzeby zamieni się w miejsce do spania dla dwóch osób. Trzecie miejsce do spania znajdziemy oczywiście na dachu.

4. Czwartą zabudową jest natomiast Gulliver, czyli obiecane Iveco Daily w najmocniejszej wersji 70C21 z 205-konnym silnikiem i automatyczną skrzynią biegów. Nie dość, że pojazdem tym przewieziemy nawet trzy konie, to jeszcze we wnętrzu znajdziemy miejsce dla maksymalnie siedmiu osób oraz wyposażenie godne porządnego kampera. Ładowność wynosi tutaj około 1800 kg, na tylnej osi mamy zawieszenie z poduszkami, zaś długość pojazdu to niebagatelne 8,1 metra. Odnośnie wyposażenia warto wymienić na przykład 100-litrowy zbiornik na ścieki, mikrofalówkę, lodówkę, zlewozmywak, czy nawet malutką toaletę.

Osoby zainteresowane poszczególnymi typami pojazdów zapraszam do przejrzenia folderów reklamowych: Equistar Eco, Equistro, Excelsion oraz Gulliver.

Poniżej można jeszcze zobaczyć zdjęcia koniowozów firmy Paragan.

Mastery:

koniowoz_renault_master_01 koniowoz_renault_master_16 koniowoz_renault_master_15 koniowoz_renault_master_14 koniowoz_renault_master_13 koniowoz_renault_master_12 koniowoz_renault_master_11 koniowoz_renault_master_10 koniowoz_renault_master_09 koniowoz_renault_master_08 koniowoz_renault_master_07 koniowoz_renault_master_06 koniowoz_renault_master_05 koniowoz_renault_master_04 koniowoz_renault_master_03 koniowoz_renault_master_02

Daily:

koniowoz_iveco_daily_70c21_3 koniowoz_iveco_daily_70c21_2 koniowoz_iveco_daily_70c21_1 koniowoz_iveco_daily_70c21_4

Artykuł z najciekawszymi zastosowaniami 205-konnego Daily można znaleźć TUTAJ, natomiast holenderskie wersje Renault Master czekają TUTAJ. W przeciwieństwie do konstrukcji, które można tam zobaczyć, koniowozy kupimy w Polsce bez żadnego problemu. Pojazdy zabudowane przez Paragan to w eDostawcze.pl koszt od 140 tys. zł. Czasami trzeba poczekać 2-3 miesiące, a czasami auto można dostać wręcz od ręki.