Renault Gamy K jako 50-tonowa wywrotka – napęd 10×8 oraz 30 ton ładowności

50-tonowe wywrotki z Niderlandów, z osiami dokładanymi przez lokalnych producentów, wielokrotnie gościły już na stronie. Zdarza się też spotykać takie samochody w Polsce, w ramach importu ciężarówek używanych (choć polskie przepisy absolutnie temu nie sprzyjają, nie dając dodatkowego DMC). Nigdy jednak nie pokazywałem, ani też nie widziałem takiego pojazdu ze znaczkiem Renault Trucks na masce.

Ten czerwony egzemplarz to zupełna nowość, wprowadzana właśnie do sprzedaży, jako alternatywa dla Tatry, Ginafa, MAN-a, czy Mercedesa. Samochód został przygotowany przez niderlandzki warsztat Veldhuizen, na bazie Renault Trucks Gamy K z fabrycznym napędem 8×8. Dwa dodatkowe koła trafiły na sam środek podwozia, w ramach unoszonej osi z pojedynczymi kołami. W efekcie powstał układ typu 10×8, a w niderlandzkich warunkach prawnych można uzyskać 50 ton legalnego DMC.

Szczególnie ciekawy okazuje się rozmiar kół, jako że mamy tutaj trzy różne warianty. Dwie pierwsze osie jeżdżą na kołach w rozmiarze 375/90 R22,5 Dołożona oś trzecia otrzymała znacznie mniejszy rozmiar 385/65 R22,5. Za to oś czwarta i piąta mają aż 24-calowe felgi oraz podwójne opony w rozmiarze 325/95. Jeśli chodzi o dopuszczalny nacisk osi, to pierwsza z nich ma dopuszczenie 10-tonowe, druga aż 11,5-tonowe, trzecia 10-tonowe, a dwie ostatnie łącznie 19-tonowe. Cztery fabryczne osie zawieszono na resorach, oś dodatkowa zawieszona jest pneumatycznie.

Sporo kombinacji wymagało też rozmieszczenie bocznych elementów osprzętu. Katalizator zmieścił się między osią pierwszą a drugą, będąc przy tym przeniesionym wyjątkowo wysoko. Za kolejną osią znalazł się zbiornik AdBlue, również na nienaturalnie wysokim poziomie. Zbiornik paliwa wykonano na specjalne zamówienie, ma on 345 litrów pojemności i zmieścił się między osią trzecią oraz czwartą.

Do tego doszło kilka istotnych elementów fabrycznych. To zwolnice zastosowane w osiach napędowych, 480-konny silnik o pojemności 13 litrów, zautomatyzowana skrzynia biegów OptiDriver z terenowym trybem Xtrem, czy dzienna kabina z dodatkowym stopniem za drzwiami. A ile to wszystko waży? Wraz z zabudową marki Ruizeveld, o sztywnym i automatycznie zamykanym zadaszeniu, samochód na 19,8 tony masy własnej.