Relacja ze zlotu Master Truck 2015 – film, kilkanaście zdjęć oraz oczywiście moje subiektywne odczucia

Na powyższym filmie, przygotowanym przez mediamovie.pl, widzicie zlot Master Truck 2015, już po raz bodajże jedenasty zorganizowany pod Opolem. W czasie gdy impreza ta trwa sobie jeszcze w najlepsze, zimne (choć nie zawsze) piwo sprzedaje się w hektolitrach, a dźwięki „Gangu Albanii” oraz pneumatycznych trąb niosą się nad całą Polską Nową Wsią, ja już zabieram się do pisania relacji.

Co mogę powiedzieć na temat tegorocznej edycji imprezy? Na pewno muszę przyznać, że bardzo mile zaskoczyła mnie ilość zebranych ciężarówek. Zmodyfikowanego sprzętu zebrało się na Opolszczyźnie naprawdę sporo, a do tego sam poziom tuningu wydał się być jakby wyraźnie wyższy niż przed rokiem. Widać, że kolejne polskie firmy przekonują się do modyfikowania pojazdów, a do tego coraz więcej osób wykazuje się przy tym świetnym gustem, zdając sobie sprawę, że na lakierze tuning się nie kończy.

Tradycyjnie wszystkie wystawione pojazdy można było podzielić na kilka grup, w której każda miała kilku moich osobistych faworytów. I tak na przykład grupą samą w sobie był Mercedes-Benz Actros „Highway Hero”. Kiedy w ubiegłym roku zobaczyłem tę fińską ciężarówkę na zdjęciach, szczerze mówiąc do niego końca mi się ona spodobała. Na żywo zielony Mercedes z silosami robi jednak niesamowite wrażenie, urzekając detalami, a także doskonale oddanym amerykańskim stylem tuningu. Oceniając to wszystko w subiektywny sposób, „Highway Hero” wygląda moim zdaniem nieporównywalnie lepiej niż Scania „Madonna”, którą można było oglądać na Master Truck 2014.

Kolejna grupa to ciężarówki, których tuning jest często zasługą samych ich kierowców. Samochody te zabrały się przede wszystkim w zachodniej części placu, przyciągając całe piknikujące rodziny, a także zawierając w sobie pewną niemałą porcję perełek. Świetne wrażenie robiła na przykład grupa DAF-ów zmodyfikowanych w typowo holenderskim stylu, które przyjechały do Opola aż z Pomorza Zachodniego. Uwaga należała się oczywiście też firmie Magpol, do której gustownie zmodyfikowanych Actrosów. osobiście mam ogromną słabość Trudno w tym wszystkim nie zauważyć, że tak zwany holenderski tuning cieszy się u nas rosnącą popularnością i ciężarówek z „uszami” pod lusterkami, czy też „cytrynkami” pod zderzakiem przybywa w bardzo szybkim tempie.

Co ciekawe, bardzo szybko przybywa też ciężarówek, których zmodyfikowanie pochłonęło niemałe fundusze oraz mnóstwo pracy lub które po kompleksowym tuningu przyjechały do Polski z Zachodu. Samochodów całkowicie pokrytych malowaniem, ozdobionych dziesiątkami elementów dodatkowego oświetlenia lub wyposażonych w ekskluzywne wnętrza było w Opolu niemało. Bródka zaliczył efektowny powrót piękną Scanią R620, ze Słowacji przyjechało niecodzienne zjawisko w postaci pomalowanego aerografem Iveco Stralis Hi-Way, natomiast Repiński zaprezentował swoją najnowszą Scanię z malunkami nawiązującymi do historii bohaterskiego Dywizjonu 303. Swoją drogą muszę tutaj przyznać, że ta ostatnia Scania zrobiła na mnie znacznie mniejsze wrażenie niż się spodziewałem, ustępując pod tym względem niezawodnemu „Hot Rodowi”. Zakochałem się natomiast w ciężarówkach, które stały kilka metrów dalej, mianowicie w dwóch niemieckich zestawach służących do wożenia palet. Żółta Scania z platformą oraz równie żółty Actros z dwuosiową naczepą wyglądały perfekcyjnie, a ich wnętrza, detale oraz zabudowy tworzyły piękną całość.

Ostatnia grupa to natomiast samochody dostawcze, które również stawiły się na zlocie w stosunkowo dużym gronie. Volkswagen Crafter „Avatar”, prawdziwy weteran zlotów, robił wrażenie efekciarskimi (ładnymi?) felgami, natomiast kolejne kilka busów przyciągało wzrok niemalże luksusowymi kabinami sypialnymi, nierzadko naprawdę zaskakującymi nawet osoby na co dzień jeżdżące efektownymi ciężarówkami. Wśród tych ostatnich były oczywiście Sprinter 324 oraz Crafter, których użytkownicy Tomasz i Adam pomogli mi w dystrybucji naklejek i przygotowaniu relacji.

Czekajcie, napisałem powyżej „ostatnia”? Pomyliłem się, bo przecież na zlocie nie zabrakło też klasyków. Tutaj naprawdę popisał się Epo Trans, którego cudownie odrestaurowany Star 25 to prawdziwy rodzynek nad rodzynkami. Nie zabrakło też poczciwych „trójek”, rzekomo najlepszych samochodów na świecie, które reprezentował między innymi model 113 320 pochodzący z Niemiec. Skrzynka piwa na dachu, pordzewiałe łańcuch wiszące na tylnym zderzaku i biała kierownica dały tutaj połączenie, którym najchętniej ozdobiłbym sobie mieszkanie. Do domu chętnie zabrałbym też klasycznego Freightlinera z silnikiem pod kabiną, dzięki któremu mam w filmie takie fajne ujęcie sadzy wydobywającej się z kominów.

Na koniec mam jeszcze kilka uwag dotyczących samej imprezy. Ilość zwiedzających była ogromna, a do tego pogoda zafundowała wszystkim przerażający upał. Patrząc na to wszystko nie mogłem pozbyć się wrażenia, że jeśli w przyszłym roku gości jeszcze przybędzie, konieczne będzie albo poważne rozszerzenie terenu zlotu, albo zatrudnienie dodatkowej grupy ochroniarzy, którzy w razie jakiejkolwiek sytuacji kryzysowej, w postaci chociażby przejazdu karetki, lepiej zapanują nad tłumem. Poza tym, wiedzieliście, że moja strona nazywa się „40ton.pl”? Bo właśnie tak wymieniono ją w patronach medialnych… 😉

Porcja zdjęć:

master_truck_opole_2015_relacja_40tonnet_03

master_truck_opole_2015_relacja_40tonnet_06

master_truck_opole_2015_relacja_40tonnet_01

master_truck_opole_2015_relacja_40tonnet_02

master_truck_opole_2015_relacja_40tonnet_04

master_truck_opole_2015_relacja_40tonnet_05

master_truck_opole_2015_relacja_40tonnet_07

master_truck_opole_2015_relacja_40tonnet_08

master_truck_opole_2015_relacja_40tonnet_09

master_truck_opole_2015_relacja_40tonnet_10

master_truck_opole_2015_relacja_40tonnet_11

master_truck_opole_2015_relacja_40tonnet_12

master_truck_opole_2015_relacja_40tonnet_13

master_truck_opole_2015_relacja_40tonnet_14

master_truck_opole_2015_relacja_40tonnet_15

master_truck_opole_2015_relacja_40tonnet_16

master_truck_sprinter_crafter_40tonnetmaster_truck_opole_2015_relacja_40tonnet_18