Relacja z protestu przewoźników w sprawie braku zaplecza i parkingu oraz złej organizacji na DCT Gdańsk

protest_dct_gdansk_28_listopad_03

28 listopada Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych zorganizowało protest przeciwko władzom terminalu DCT i Zarządowi Portu Gdańsk. Zjechało się co najmniej kilkunastu przewoźników, którzy co dzień lub co noc wysyłają kierowców na Terminal Kontenerowy DCT Gdańsk. Głównym postulatem osób uczestniczących w akcji było stworzenie lepszych warunków socjalnych i sanitarnych dla kierowców oraz zorganizowanie parkingu buforowego dla klientów Portu Gdańskiego, w tym przede wszystkim DCT.

– Jak często przyjeżdża pan do terminalu kontenerowego w Gdańsku? – pytam Pana Jana, jednego z kierowców. Dwa razy w tygodniu. Obsługa pozastawia dużo, dużo do życzenia. Przede wszystkim za dużo zakazów, wjazdy są namalowane tragicznie – z całym zestawem się nie wyłamie i za długie oczekiwanie na wjazd. Przeważnie 90% się czeka, od 3 do 4 godzin. Sam osobiście stałem nie raz 7 godzin.

Kilka minut przed startem kawalkady ciężarówek udaje mi się też porozmawiać z organizatorem Tomaszem Rejkiem z PSPD Gdynia: Protestujemy we własnym imieniu, jak i również naszych pracowników, czyli kierowców, którzy najbardziej odczuwają skutki braku parkingu docelowego, a także organizacji pracy w bazie kontenerowej. Spodziewamy się ok. 50 kierowców, będzie to około kilometrowa kolumna samochodów. Za chwilę ruszymy i zaprotestujemy tak, żeby dać sygnał osobom które decydują o parkingu dla nas wszystkich.

Trasa protestu miała pierwotnie odbyć się następującymi ulicami: Trasa Sucharskiego – Tunel pod Martwą Wisłą – Droga Czerwona – Jana Pawła II – Rzeczypospolitej – Trasa Słowackiego – Obwodnica Trójmiasta – Obwodnica Południowa – Trasa Sucharskiego. Ostatecznie transportowcy wykonali jednak trzy kółka na odcinku: Trasa Sucharskiego – Terminal Kontenerowy – Trasa Sucharskiego.

Terminal kontenerowy w ciągu miesiąca obsługuje 20 tys. aut. Władze DCT Gdańsk twierdzą, że nie potrzebują dodatkowego parkingu, gdyż z pomocą ma przyjść wdrażany nowy system awizacji, który powinien zadziałać do końcu roku. Z kolei Zarząd Portu Gdańsk chce odkupić od miasta teren u zbiegu ulic Sucharskiego i Kontenerowej, gdzie miejska spółka Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego próbowała bez sukcesu wydzierżawić grunt pod parking. Port zaznacza także, że jeśli nie dojdzie do porozumienia, parking może zostać zbudowany na jego terenie.

Autor tekstu i zdjęć: Andrzej Jakubiak

O problemach z DCT Gdańsk przeczytacie też między innymi TUTAJ.

protest_dct_gdansk_28_listopad_01 protest_dct_gdansk_28_listopad_02
protest_dct_gdansk_28_listopad_05
protest_dct_gdansk_28_listopad_06 protest_dct_gdansk_28_listopad_07 protest_dct_gdansk_28_listopad_08 protest_dct_gdansk_28_listopad_09 protest_dct_gdansk_28_listopad_10 protest_dct_gdansk_28_listopad_11 protest_dct_gdansk_28_listopad_12