rekrutuj 40ton665
Opublikowane 29 Listopad, 2016

Relacja z protestu przewoźników w sprawie braku zaplecza i parkingu oraz złej organizacji na DCT Gdańsk

protest_dct_gdansk_28_listopad_03

28 listopada Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych zorganizowało protest przeciwko władzom terminalu DCT i Zarządowi Portu Gdańsk. Zjechało się co najmniej kilkunastu przewoźników, którzy co dzień lub co noc wysyłają kierowców na Terminal Kontenerowy DCT Gdańsk. Głównym postulatem osób uczestniczących w akcji było stworzenie lepszych warunków socjalnych i sanitarnych dla kierowców oraz zorganizowanie parkingu buforowego dla klientów Portu Gdańskiego, w tym przede wszystkim DCT.

– Jak często przyjeżdża pan do terminalu kontenerowego w Gdańsku? – pytam Pana Jana, jednego z kierowców. Dwa razy w tygodniu. Obsługa pozastawia dużo, dużo do życzenia. Przede wszystkim za dużo zakazów, wjazdy są namalowane tragicznie – z całym zestawem się nie wyłamie i za długie oczekiwanie na wjazd. Przeważnie 90% się czeka, od 3 do 4 godzin. Sam osobiście stałem nie raz 7 godzin.

Kilka minut przed startem kawalkady ciężarówek udaje mi się też porozmawiać z organizatorem Tomaszem Rejkiem z PSPD Gdynia: Protestujemy we własnym imieniu, jak i również naszych pracowników, czyli kierowców, którzy najbardziej odczuwają skutki braku parkingu docelowego, a także organizacji pracy w bazie kontenerowej. Spodziewamy się ok. 50 kierowców, będzie to około kilometrowa kolumna samochodów. Za chwilę ruszymy i zaprotestujemy tak, żeby dać sygnał osobom które decydują o parkingu dla nas wszystkich.

Trasa protestu miała pierwotnie odbyć się następującymi ulicami: Trasa Sucharskiego – Tunel pod Martwą Wisłą – Droga Czerwona – Jana Pawła II – Rzeczypospolitej – Trasa Słowackiego – Obwodnica Trójmiasta – Obwodnica Południowa – Trasa Sucharskiego. Ostatecznie transportowcy wykonali jednak trzy kółka na odcinku: Trasa Sucharskiego – Terminal Kontenerowy – Trasa Sucharskiego.

Terminal kontenerowy w ciągu miesiąca obsługuje 20 tys. aut. Władze DCT Gdańsk twierdzą, że nie potrzebują dodatkowego parkingu, gdyż z pomocą ma przyjść wdrażany nowy system awizacji, który powinien zadziałać do końcu roku. Z kolei Zarząd Portu Gdańsk chce odkupić od miasta teren u zbiegu ulic Sucharskiego i Kontenerowej, gdzie miejska spółka Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego próbowała bez sukcesu wydzierżawić grunt pod parking. Port zaznacza także, że jeśli nie dojdzie do porozumienia, parking może zostać zbudowany na jego terenie.

Autor tekstu i zdjęć: Andrzej Jakubiak

O problemach z DCT Gdańsk przeczytacie też między innymi TUTAJ.

protest_dct_gdansk_28_listopad_01 protest_dct_gdansk_28_listopad_02
protest_dct_gdansk_28_listopad_05
protest_dct_gdansk_28_listopad_06 protest_dct_gdansk_28_listopad_07 protest_dct_gdansk_28_listopad_08 protest_dct_gdansk_28_listopad_09 protest_dct_gdansk_28_listopad_10 protest_dct_gdansk_28_listopad_11 protest_dct_gdansk_28_listopad_12

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 17 komentarzy

 1. das napisał(a):

  W ciagu mc obsluguja 20tys aut a na protest przyjechalo kilkadziesiąt samochodów.wstyd.a potem się dziwią że jest jak jest…

 2. egon napisał(a):

  a moze przez tydzien nie odbierać pudeł na znak protestu ? ale dziadtransy musza spłacać leasingi a jezdząc po 2,3 zł /km trzeba dużo jezdzić żeby zarobić

 3. Brawo napisał(a):

  Spore zagęszczenie magnesiarzy i ludzi z zaburzoną asertywnością.

 4. Transportowiec napisał(a):

  Śmiech na sali… Cóż za głupi człowiek wymyślił protest, w którym bierze udział 30 aut z czego jeżdżą bez celu po Gdańsku i przejeżdżają przez parking DCT. Żeby protest był porządny stańmy, zablokujmy wjazd na bramki DCT, stanie cały port i to możemy nazwać protestem a nie jeżdżenie po mieście z transparentami, trąbiąc. Moim zdaniem protest, który odbył się 28.11 był dość nie przemyślany. Nie wniesie on poprawy w pracę portu, w kolejki, bądź organizację portu….

 5. Tołdi napisał(a):

  A co tam kolejki czy brak parkingu! Ważne, że mogą zawijać do nabrzeża 400 metrowe kontenerowce!

 6. Damian_NO napisał(a):

  Kontenerowcy domagają się parkingu. W jakich czasach przyszło nam żyć.
  “-Szefie, chciałbym wziąć udział w proteście na rzecz wybudowania parkingu.
  – Może Ty jeszcze, k***a dietę byś chciał?”

  Żart.
  Trzymam kciuki za sukces. Żeby przy takiej inwestycji nie było miejsca dla aut, to aż boli. Wyraźnie to pokazuje, że kierowca w Polsce jest kulą u nogi.

 7. KieroWroclaw napisał(a):

  Będzie relacja video z tego?

 8. pl napisał(a):

  A ja narzekam na Gateway i Tilbury – w żadnym nie byłem dłużej niż godzinę a jestem tam dwa razy dziennie. Myśle, ze w całej Europie kuleją warunki socjalne dla kierowców o parkingach nie wspomnę :/

 9. staramsiezycnaormalnie napisał(a):

  Spore zagęszczenie magnesiarzy i ludzi z zaburzoną asertywnością. Trafne scharakteryzowanie “kontenerowców”, a ja narzekam na 2/3h czekanie na pociag Worgl-Brennero (Austria-Włochy). Generalnie kierowcy sa sami sobie winnie, magensy, kilometrówka itp. Wiem wiem zaraz zacznie się wobec mnie bluzganie, ale czy nie lepiej isc np. do Szweda, Francuza, Niemca ale tylko z byłego RFN itp.? niż dorabiać….

 10. Kongo napisał(a):

  Może ktoś się weźmie za tych przewoźników co zestawy ważą 70 ton za kierowcy bez karty jedzą na magnesach z podrobionymi dowodami

 11. Martinez napisał(a):

  “…Władze DCT Gdańsk twierdzą, że nie potrzebują dodatkowego parkingu, gdyż z pomocą ma przyjść wdrażany nowy system awizacji, który powinien zadziałać do końcu roku….” Typowy pijarowy bełkot i nieudolne próby wybrnięcia z całej sytuacji – naplujcie nam w twarz, a my i tak powiemy, że deszcz pada.

  Jedynym skutecznym wydaje się być zdyskredytowanie portu u źródła – u samego klienta. Jeśli skutecznie zniechęci się jednego z drugim do odbierania kontenerów w Gdańsku na rzecz np. Hamburga wówczas DCT padnie jak młody po kieliszku wódki.

 12. gjj napisał(a):

  Marny protest. Trzeba zablokować Port. Francuzi bardziej zdecydowanie protestują.

 13. edek napisał(a):

  Ale ty w tilbury i London gate masz awizacje VBS na danom godzinę i dlatego niema tam kolejek

 14. pl napisał(a):

  Hm, to dlaczego nie pomyśleli o VBS w najnowszym porcie Europy?

 15. PiX81 napisał(a):

  zrobia system awizacji jak w HH i bedzie wiekszy burdel niz byl

 16. kitty napisał(a):

  @Kongo
  Znasz temat z własnego doswiadczenia???

Odpowiedz