Relacja z ogromnego muzeum ciężarówek – całe stulecie transportu na jednej hali

Na przełomie marca i kwietnia udało mi się zrealizować wyjazd, o którym marzyłem od kilku lat. Udałem się do Stanów Zjednoczonych i odwiedziłem największy parking dla ciężarówek na świecie, najsłynniejsze amerykańskie muzeum z ciężarówkami, największa w USA imprezę branżową, a także amerykańską wypożyczalnię ciężarówek „dla każdego”. Powstała z tego seria pięciu filmów, które teraz chciałbym Wam zaprezentować.

Powyżej zamieszczam pierwszy z filmów, przedstawiający Iowa 80 Trucking Museum. Jak sama nazwa wskazuje, to muzeum samochodów ciężarowych, stanowiące główną atrakcję największego na świecie parkingu Iowa 80. Placówka powstała w 2008 roku, pod miastem Davenport na północy Stanów Zjednoczonych, a wstęp dla wszystkich zwiedzających jest całkowicie darmowy. Można też powiedzieć, że to muzeum naprawdę szczególne, jako że ma ono charakter prywatny, nie będąc związanym z żadną z wiodących marek. Można tam więc zobaczyć przekrój pojazdów różnych producentów, pochodzących tak naprawdę z całego minionego stulecia. I choć amerykańskie ciężarówki bardzo mocno różnią się od naszych, wiele z prezentowanych tam rozwiązań na pewno Was zainteresuje. Znajdziemy tam bowiem takie ciekawostki, jak przedwojenny ciągnik siodłowy z naprawdę sporą kabiną sypialnią, czy zestaw z przebiegiem 8 milionów kilometrów, który przez 34 lata należał do jednego właściciela. Można też zobaczyć pojazdy specjalistyczne, w tym na przykład „gabaryt” z niskopodwoziową naczepą z 1926 roku.

Serdecznie zapraszam do oglądania i od razu zapowiem kolejny film, którym będzie prezentacja samego parkingu Iowa 80. To miejsce zdolne pomieścić nawet 900 zestawów jednocześnie! Na koniec mam też dobrą wiadomość odnośnie oglądania – dzięki sponsorowi, firmie DAF Trucks Polska, wszystkie pięć filmów będziecie mogli zobaczyć bez przerywania jakimikolwiek reklamami.

Kilka zdjęć najciekawszych eksponatów: