Relacja z targów IAA 2016: galeria 20 zdjęć z komentarzem, w ramach transportowych rozmaitości

iaa_hanower_2016_rozmaite_05

Nadszedł czas na ostatnią część mojej relacji z targów IAA Nutzfahrzeuge 2016. Pokrótce przedstawię tutaj rozwiązania, które nie załapały się do żadnego z odcinków tematycznych, a jednocześnie jak najbardziej zasługują na swoje pięć minut. Żeby natomiast wszystko było łatwe i przyjemne w odbiorze, zdecydowałem się tutaj na formę galerii dwudziestu zdjęć z krótkimi komentarzami.

1. (Zdjęcie nad tekstem) Przy stoisku koncernu Daimler nie brakowało także ciężarówek wyprodukowanych przez jego marki amerykańskie. Freightliner reprezentowany był przez ciągnik siodłowy z autopilotem (jego opis czeka TUTAJ), natomiast Western Star wystawił swój nowy okręt flagowy – model 5700 (opis TUTAJ).

iaa_hanower_2016_rozmaite_16

2. Nowa Scania wzbudzała ogromne zainteresowanie. Trudno się temu dziwić, jako że targi miały miejsce ledwie kilka tygodni po jej oficjalnej premierze. Dla wielu osób były pierwszą okazją na zaznajomienie się z nową serią S oraz R.

iaa_hanower_2016_rozmaite_06

3. Wśród ciężarowych Mercedesów można było zobaczyć także jubileuszowego Actrosa, przygotowanego z okazji 20. urodziny tego modelu. Samochód ten wyróżniał się chromowanymi dodatkami, białym lakierem oraz bardzo bogato wyposażonym wnętrzem. Przy okazji przedstawiciele Mercedes-Benz Polska wyznali, że w Polsce panuje nadspodziewanie duże zainteresowanie zakupem takiego jubileuszowego, 630-konnego egzemplarza.

iaa_hanower_2016_rozmaite_19

4. Na stoisku Renault Trucks wzrok przyciągała specjalna seria Gamy T High. Nosi ona nazwę High Edition i wyróżnia się czarno-czerwoną kolorystyką kabiny, skórzaną tapicerką oraz naturalnie bogatym w dodatki wyposażeniem.

iaa_hanower_2016_rozmaite_12

5. Obok najnowszej generacji modelu Crafter, dostępnej także z napędem na cztery koła, Volkswagen zaparkował Volkswagena LT45 4×4 z 1995 roku. Pomyślcie – kiedy ostatni raz widzieliście LT-eka w tak pięknym stanie?

iaa_hanower_2016_rozmaite_17

6. Gwiazdą stoiska Fiat Professional był pickup Fullback w delikatnie zmodyfikowanej wersji. Opony BFGoodrich jak zawsze robił tutaj doskonałą „robotę”.

iaa_hanower_2016_rozmaite_15

7. Volvo Trucks z dumą prezentowało swoją ciężarówkę o bocznym oznaczeniu „2400”. Ten 2400-konny pojazd to oczywiście The Iron Knight, czyli wyczynowa konstrukcja, która ma na swoim koncie kilka rekordów prędkości. O ich zdobywaniu pisałem niedawno TUTAJ.

iaa_hanower_2016_rozmaite_11

8. Wśród producentów pojazdów specjalistycznych nie brakowało także firmy Maurer. Słynie ona między innymi z montowania na MAN-ach TGS obrotowych kabin przywodzących na myśl kombajny. Konstrukcje tego typu służą do pracy w branży leśnej, a dlatego wyglądają, a nie inaczej, tłumaczyłem swojego czasu TUTAJ.

iaa_hanower_2016_rozmaite_09

9. Iveco szeroko promowało swoje autoryzowane dodatki do ciężarówek i aut dostawczych. Na tym Stralisie widzicie między innymi dedykowane dolne orurowanie oraz dodatkowe światła dalekosiężne zbudowane z diód LED. Umieszczono je w opływowej obudowie i przymocowano do podwyższenia dachu.

iaa_hanower_2016_rozmaite_14

10. Renault Premium było swego czasu bardzo popularną bazą dla autotransportów. Dlaczego natomiast nie widujemy w tej roli jego następcy, czyli Gamy T? Dlatego, że Renault Trucks przygotowało z myślą o tego typu zabudowach samochód z mniejszej Gamy D.

iaa_hanower_2016_rozmaite_13

11. Na targach nie mogło zabraknąć także Tatry i jej modelu Phoenix Euro 6. Pochylone koła jasno dawały tutaj do zrozumienia, że korzystanie z kabin i silników DAF-a nie zabiło wyjątkowego charakteru czeskiej marki.

iaa_hanower_2016_rozmaite_18

12. Fiat Professional pokazał w Hanowerze także swój nowy samochód dostawczy średniej wielkości. Nosi on nazwę Talento i jest bratem bliźniakiem Renault Trafic oraz Opla Vivaro.

iaa_hanower_2016_rozmaite_10

13. Firma Cummins, produkująca cenione silniki diesla, postanowiła pokazać, że klasyk też może być ekologiczny, dzielnie przy tym na siebie zarabiając. Udowadniał to klasyczny autobus AEC Roadmaster, do którego Cummins zamontował czterocylindrowy, 160-konny silnik diesla zgodny z normami Euro 6.

iaa_hanower_2016_rozmaite_07

14. Najmocniejszy ciężarowy silnik firmy MAN – 640-konny wariant jednostki D38 – jest od teraz dostępny także dla samochodów do użytku długodystansowego. W związku z tym MAN przygotował limitowaną serię PerformanceLine, wyróżniającą się między innymi orurowaniem, aluminiowymi kołami i atrakcyjnym kolorem nadwozia.

iaa_hanower_2016_rozmaite_01

15. Ten biały Mercedes-Benz Actros 1848 to przykład ciężarówki zoptymalizowanej pod kątem apetytu na paliwo. Mamy tutaj więc układ wspomagania, który częściowo odłącza pompę w czasie jazdy po prostej drodze, a także układ elektryczny ograniczający ładowanie przy przyspieszaniu lub też w momentach niższego zapotrzebowania na prąd. Ponadto uwagę zwracają chromowane nakładki na atrapę chłodnicy – coś takiego dostępne jest w katalogu oryginalnych akcesoriów.

iaa_hanower_2016_rozmaite_02

16. Firma Fliegl promowała w Hanowerze swoją dwuosiową naczepę, wyposażoną w dwie 10-tonowe osie. Taki pojazd pozwala znacząco ograniczyć wydatki na paliwo oraz niemieckie myto, a przy okazji jego ładowność jak najbardziej wystarczy do wielu popularnych zastosowań. Pokonując rocznie 150 tys. km po niemieckich autostradach, oszczędności na paliwie mają wynieść 3960 euro, a na mycie kolejne 2,7 tysiąca.

iaa_hanower_2016_rozmaite_03

17. Wśród pickupów nie mogło zabraknąć Toyoty Hilux. Szczególnie ciekawy egzemplarz został przygotowany przez Arctic Trucks, czyli firmę specjalizującą się w dostosowywaniu samochodów do między innymi islandzkich warunków.

iaa_hanower_2016_rozmaite_04

18. MAN pokazał na targach już trzecie wydanie swojej serii EfficientLine. Dzięki elektronicznym „wspomagaczom” oraz inteligentnemu osprzętowi silnika, wersja ta ma oferować ponad 6-procentowe ograniczenie apetytu na paliwo.

iaa_hanower_2016_rozmaite_08

19. Oto ciekawostka w postaci dachowej kabiny sypialnej od niemieckiej firmy Kuda. Jest to konstrukcja przeznaczona dla Mercedesa Actrosa i przygotowana przede wszystkim z myślą o ciężarówkach do przewozu aut dostawczych i maszyn rolniczych.

iaa_hanower_2016_rozmaite_20

20. A na koniec mamy firmę DAF, która promowała w Hanowerze między innymi swój system telematyczny DAF Connect on-line. Usługa tego typu przez bardzo długi czas była brakującym elementem w holenderskiej ofercie.

Poprzednie relacje z IAA Nutzfahrzeuge 2016 czekają poniżej:

Relacja z targów IAA 2016: auta dostawcze oraz pickupy z ciekawymi i nowatorskimi zabudowami

Relacja z targów IAA 2016: Kamaz, IFA i Skoda po renowacji oraz Peterbilt 388 w wersji dla rozsądnych

Relacja z targów IAA 2016: nowości bez silników spalinowych i bez lusterek, ale za to ze strefą zgniotu

Relacja z targów IAA 2016: ciężarówki rosyjskie, brazylijskie, koreańskie, chińskie oraz indyjskie

Relacja z targów IAA 2016: samochody użytkowe przyszłości na trzech zupełnie różnych przykładach