Dla przewoźników wożących materiały sypkie lub płynne, o 300 kilogramów lżejszy zestaw może być prawdziwym spełnieniem marzeń. Nie bez powodu firmy wydają przecież tysiące euro na aluminiowe felgi, godzą się na malutkie zbiorniki paliwa, czy też skłaniają kierowców do życia w malutkich kabinach. A jednocześnie, na co zwraca uwagę firma Knapen Trailers, te dodatkowe 300 kilogramów ładowności można bardzo łatwo zmarnować.
Knapen Trailers to producent popularnych naczep typu „walking floor”. Są to więc jedne z tych pojazdów, w których niska masa własna może mieć szczególne znaczenie. Dlatego też Knapen Trailers opublikowało listę miejsc, które należy ze szczególną dokładnością czyścić. Są to bowiem miejsca, na których potrafi zebrać się od 200 do nawet 300 kilogramów brudu. Zwłaszcza w przypadku transportów, które odbywają się z ładunkami sypkimi.
Jeśli skorzystamy z myjni wysokociśnieniowej i poświęcimy na mycie podwozia większą ilość czasu, te 200-300 kilogramów będzie można zaoszczędzić. Knapen Trailers wylicza więc, że w przewozach na krótszych dystansach, polegającym na transporcie średnio półtorej ładunku dziennie, naczepa z czystym podwoziem przewiezie o nawet 90 ton towaru więcej w skali roku.
Które więc miejsca są przy czyszczeniu naczepy newralgiczne, zwłaszcza w przypadku pojazdów z ruchomą podłogą i typowych dla nich ładunków?
1. Przestrzeń za tylnym zderzakiem;
2. Przewody rozciągnięte pod naczepą;
3. Przestrzeń na ramie pojazdu;
4. Przestrzeń na podłużnicach pojazdu;
5. Dolna część mechanizmu ruchomej podłogi;
6. Zbiornik na sprężone powietrze;
Warto także regularnie przeczyścić górną część mechanizmu ruchomej podłogi. Kiedy bowiem ściągniemy te przesuwające się nakładki, może okazać się, że spoczywa pod nimi mnóstwo pozostałości ładunku.
Zdjęcia prezentujące naczepę przed i po czyszczeniu czekają tutaj.