Niemiecki BAG, czyli ukochany przez wszystkich Bundesamt für Güterverkehr, opublikował interesujący raport dotyczący odpoczynków odbieranych przez kierowców w kabinach ciężarówek. Raport ten jest tym ciekawszy, że Rada Federalna Niemiec dopiero co wystąpiła do tamtejszego rządu z prośbą o wprowadzenie krajowych przepisów zakazujących odbywania 45-godzinnych przerw w kabinach (więcej na ten temat TUTAJ). No to dowiedzmy się ilu kierowców robi dzisiaj najdłuższą pauzę poza ciężarówką…
BAG przygotował raport na bazie rozmów z łącznie 1800 kierowcami ciężarówek. W 38 proc. byli to Niemcy, 14 proc. pochodziło z Rumunii, 13 proc. z Czech, 6 proc. z Bułgarii, natomiast resztą stanowili obywatele innych krajów, w tym także oczywiście Polacy (jedynie 3,6 proc.). 86 proc. wszystkich kierowców jeździło w transporcie długodystansowym, 95 proc. wykonywało pracę polegającą wyłącznie na prowadzeniu ciężarówki, zaś średnia wieku ankietowanych wyniosła 44 lata.
Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że 72 proc. ze wszystkich kierowców odbiera dzienny odpoczynek w kabinie. Kolejne 25 proc. pozostaje w niej także na odpoczynek weekendowy, podczas gdy 57 proc. zjeżdża na każdy weekend do domu. Niemcy rozróżnili tutaj także kierowców według pochodzenia – weekendową przerwę robiło w kabinie 43 proc. kierowców z nowych krajów Unii Europejskiej, w tym Polski, podczas gdy kierowcy ze starej Unii okazali się zostawać w ciężarówkach na weekend w 11 proc. Co ciekawe, podobne systemy pracy mają kierowcy młodzi oraz ci pochodzący ze wschodu Europy – bywają oni w domu często na mniej niż jeden weekend miesięcznie. Tymczasem kierowcy pochodzący z Niemiec oraz kierowcy najstarsi stażem bywają w domu znacznie częściej.
BAG zapytał także o komfort życia w trasie. Trzy czwarte kierowców spędzających noce w kabinach jest zadowolone z warunków życiowych gwarantowanych przez ich ciężarówki. Odnośnie komfortu trzeba też zwrócić uwagę na zaplecze sanitarne na parkingach, z którego korzysta 85 proc. pytanych. Znacznie mniej jada w przydrożnych restauracjach, mianowicie mniej niż połowa z zapytanych 1800 drogowych profesjonalistów. Co ciekawe, jedynie 20 proc. Niemców uważa, że restauracje te oferują usługi odpowiedniej jakości, podczas gdy u mieszkańców wschodniej Europy zadowolonych z przydrożnego jedzenia okazało się aż 64 proc. ankietowanych. Co zaś z hotelami? Te cieszą się oczywiście minimalną popularnością i do korzystania z nich przyznało się około 1 proc. zapytanych.
Jakie kierowcy mają życzenia? Częściej wymienianą rzeczą było tutaj zwiększenie liczby parkingów, potem pojawiły się marzenia o podwyżkach oraz większej ilości czasu spędzanego z dala od pracy.