Ranking najekologiczniejszych samochodów dostawczych – który „blaszak” pali najmniej w swojej klasie

citroen_gama_dostawczeOd kilku tygodni nasze portfele skutecznie płucze świąteczne jedzenie, alkohol i oczywiście prezenty. Jest to więc świetna okazja żeby porozmawiać o oszczędnościach, zwłaszcza, że ANWB, Holenderski odpowiednik Polskiego Związku Motorowego, przygotował właśnie zestawienie najekonomiczniejszych i najekologiczniejszych samochodów dostawczych.

Co prawda oferta pojazdów na rynek holenderski nieco różni się od gamy polskiej, lecz mimo to ranking daje pewien wgląd w ofertę pojazdów najważniejszych producentów. Holandia jest zresztą krajem szczególnie lubianym przez firmy sprowadzające do polski używane samochody dostawcze, więc tamtejsza oferta pojazdów nowych już wkrótce będzie ważną częścią naszego rynku maszyn używanych.

Jak łatwo się domyślać, ranking zdominowały ekologiczne wersje pojazdów, takie jak na przykład „ECOnetic” w przypadku Forda lub „ecoFLEX” rodem z Opla. Co ważne, dane do swojego rankingu ANWB pozyskało od producentów, więc należy traktować je z pewną rezerwą. Wszystkie pojazdy sklasyfikowano w trzech klasach, w zależności od objętości przestrzeni ładunkowej.
 

Małe samochody dostawcze – przestrzeń poniżej 5 m3:

ekologiczne_samochody_dostawcze_01

 

Średnie samochody dostawcze – przestrzeń od 5 do 7 m3:

ekologiczne_samochody_dostawcze_02

 

Duże samochody dostawcze – przestrzeń powyżej 7 m3:

ekologiczne_samochody_dostawcze_03

 
źródło: anwb.nl; foto: Citroen