OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 21 Grudzień, 2018

Rajdowa wersja MAZ-a 6440 została zaprezentowana – kabina tej ciężarówki ma bardzo ciekawą historię

W nawiązaniu do tekstu:

Wraca MAZ 6440, wyposażony w silnik przed kabiną – sportowa wersja pojedzie na rajd Dakar 2019

Dlaczego w Rosji jeżdżą amerykańskie ciężarówki – kwestia przepisów, kosztów oraz wytrzymałości

Nowa, białoruska ciężarówka z silnikiem przed kabiną została oficjalnie zaprezentowana. To MAZ 6440RR, przygotowany z myślą o legendarnym rajdzie Dakar. Mamy tutaj więc do czynienia z pojazdem typowo terenowym i przeznaczonym do użytku w najtrudniejszych warunkach.

MAZ 6440RR stanowi połączenie dwóch zupełnie różnych ciężarówek. Kabina została przeniesiona z cywilnego MAZ-a 6440, opracowanego by konkurować z używanymi ciężarówkami z Ameryki (poniżej). Najważniejsze rozwiązania techniczne przyniesiono zaś z wyczynowego MAZ-a 5309RR, mającego już za sobą niemałe sukcesy na Dakarze.

Dlaczego Białorusini zdecydowali się na taki układ? Przede wszystkim, przeniesienie kabiny bliżej środka pojazdu poprawiło rozłożenie masy. Ciężarówka ma być dzięki temu stabilniejsza i łatwiej będzie opanować ją w trudnych warunkach. Kolejna zaleta to natomiast odizolowanie załogi od komory silnika. Sprawi to, że to wnętrza przeniesie się mniej wibracji, ograniczając wpływ na zmęczenie zawodników.

Nowy MAZ ma 7,05 metra długości oraz 4,3 metra rozstawu osi. Masa własna pojazdu gotowego do rajdu to 9,6 tony, a na każdą tonę przypadnie dokładnie 100 koni mechanicznych. Pod maską mamy bowiem silnik wzmocniony przez czeską firmę Gyrtech, z 13 litrów rozwijający 960 KM oraz 4500 Nm. Prędkość maksymalna to natomiast 140 km/h, narzucone przez wymagany przepisami ogranicznik.

Wśród innych podzespołów wymienia się automatyczną skrzynię biegów marki Allison, osie pochodzące od fińskiego Sisu, skrzynię rozdzielczą od marki ZF oraz amortyzatory holenderskiej marki Reiger. Z Białorusi będzie natomiast pochodziła przede wszystkim rama, kabina, zabudowa, część podzespołów podwozia, ostateczny montaż oraz oczywiście projekt.

Kiedy nową ciężarówkę zobaczymy na trasie? Na najbliższym Dakarze, rozpoczynającym się 6 stycznia, zobaczymy jeszcze MAZ-y z silnikami pod kabiną. Rajdowy debiut modelu 6440RR ma nastąpić dopiero dwanaście miesięcy później, a więc na Dakarze 2020.