Przymusowe przeglądy ciężarówek tuż przy drodze – akcja słowackiej i polskiej policji

Nie tylko w Polsce prowadzi się przydrożne kontrole stanu technicznego, przy użyciu przenośnych linii diagnostycznych. Podobny system używany jest także na Słowacji, a kierowcy mogli go ostatnio zobaczyć w dużej, międzynarodowej akcji.

Działania zorganizowano w Svidníku, tuż za polską granicą, a ich założeniem była zmasowana kontrola samochodów ciężarowych. Ściągani z drogi kierowcy mogli spotkać się z przedstawicielami słowackiej policji, izby skarbowej oraz inspekcji pracy, a do tego doszła też polska reprezentacja, w postaci „drogówki” z Krosna.

Poza wizytą na wspomnianej linii diagnostycznej, ciężarówki były też poddawane ważeniu, weryfikowano mocowanie ładunków, a także sprawdzano zapisy tachografów. Łącznie słowaccy oraz polscy funkcjonariusze zauważyli przy tym ponad 20 nieprawidłowości, dotyczących głównie stanu technicznego.

Jak widać na zdjęciach, wśród zatrzymanych pojazdów nie brakowało sprzętu z Polski, a nawet trafił się Lublin 3Mi z końca produkcji. Jeśli zaś chodzi o szczegółowy wygląd takiej linii diagnostycznej, to możecie zobaczyć go na krajowym przykładzie: ITD ma nową ciężarówkę do kontroli stanu technicznego – będzie ich łącznie 16

Oto komunikat KMP Krosno:

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego krośnieńskiej komendy, uczestniczyli w transgranicznych działaniach kontroli stanu technicznego pojazdów, czasu pracy kierowców oraz sposobu zabezpieczenia i przewozu ładunków. Polscy policjanci współpracowali m.in. z funkcjonariuszami z Preszova, Koszyc, przedstawicielami słowackiej administracji finansowej, a także ministerstwa transportu i inspekcji pracy.

Na miejsce skoordynowanych działań kontrolnych wybrano jeden z parkingów w rejonie słowackiego Świdnika. Dobór miejsca nie był przypadkowy, gdyż przebiegająca tędy droga krajowa, stanowi główną arterię komunikacyjną północnej Słowacji i istotny element kanału tranzytowego tej części Europy.

W efekcie przeprowadzonych działań ujawniono ponad 20 przypadków przekroczenia przepisów prawa drogowego. Większość z nich dotyczyła niewłaściwego stanu technicznego, a także przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej kontrolowanych pojazdów, nieprawidłowości związanych z czasem pracy kierowców oraz sposobu zabezpieczenia przewożonych ładunków.

Organizacja tego typu działań sprzyja wymianie doświadczeń w wykrywaniu i zwalczaniu przestępczości transgranicznej oraz potwierdza wysoki poziom międzynarodowej współpracy służb w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa podróżującym po drogach regionu.