WITD Bydgoszcz ogłosiło początek nowego sezonu kontroli z wykorzystaniem Mobilnej Linii Diagnostycznej. Dla kierowców i przewoźników oznacza to obowiązkowe, przydrożne przeglądy, obejmujące kompleksowe sprawdzanie stanu technicznego.
Kujawsko-pomorski początek nowego sezonu przypadł na ostatni dzień marca oraz dwa pierwsze dni kwietnia. Przy autostradzie A1 pod Toruniem sprawdzono wówczas 47 pojazdów, w tym 12 należących do firm krajowych i 35 pochodzących z zagranicy. Jak też widać na zdjęciach, inspektorzy nie stronili od pojazdów w żadnym wieku, zatrzymując nie tylko kilkunastoletniego DAF-a XF105, ale też Renault Gamy T z wyposażeniem wskazującym na wersję 2024.
Przejazd przez inspekcyjne rolki i szarpaki pozwolił wykryć 6 usterek w układach hamulcowych, 4 usterki w układach kierowniczych, 2 usterki w układach zawieszenia oraz 2 przypadki wyeksploatowania elementów nośnych. Wszystko to łącznie skutkowało zatrzymaniem 14 dowodów rejestracyjnych, a także wszczęciem 13 postępowań administracyjnych z tytułu występowania „usterek niebezpiecznych”. To ostatnie wykroczenie oznacza karę w wysokości 2 tys. złotych.
Oryginalny komunikat WITD Bydgoszcz:
W ostatni dzień marca oraz w pierwszych dwóch kwietnia, na terenie województwa kujawsko-pomorskiego Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadziła działania ukierunkowane na kontrole szczegółowe stanu technicznego pojazdów, do których wykorzystano Mobilną Linię Diagnostyczną.
Kontrole przeprowadzono na autostradzie A1 (MOP Nowa Wieś), gdzie inspektorzy obserwują największe natężenie ruchu w tym, m.in. pojazdów należących do przewoźników zagranicznych.
W trakcie czynności, kontroli poddano 47 pojazdów, z czego 35 należało do przewoźników z obcych państw.
Do działań inspektorzy wykorzystali Mobilną Jednostkę Diagnostyczną, za pomocą której szczegółowo weryfikowali stan techniczny układów hamulcowych i kierowniczych bezpośrednio odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Szczegółowa weryfikacja ujawniła usterki w układach hamulcowych (6 usterek), układach kierowniczych (4 usterki), układzie zawieszenia (2 usterki) oraz w 2 przypadkach zakwestionowano stan techniczny elementów nośnych pojazdu.
W wyniku niepoprawnego stanu technicznego zatrzymano 14 dokumentów dopuszczających pojazdy do ruchu oraz w 13 przypadkach wszczęto postępowania administracyjne.
Wskazać należy, iż ujawnione usterki, m.in. w układach hamulcowych, były możliwe do zidentyfikowania dzięki wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu w postaci Mobilnej Linii Diagnostycznej, który pomaga inspektorem w eliminowaniu niesprawnych pojazdów z ruchu.