Przydrożne przeglądy ciężarówek w każdym województwie – 16 sztuk MJD

Kontrole stanu technicznego ciężarówek weszły w Polsce na zupełnie nowy poziom. Na terenie całego kraju pojawiły się bowiem Mobilne Jednostki Diagnostyczne (MJD), należące do Inspekcji Transportu Drogowego.

Zamówienie na te urządzenia złożono w 2020 roku, za łączną kwotę ponad 20 milionów euro, a w dniu wczorajszym podano informację o dostarczeniu wszystkich 16 egzemplarzy, po jednym dla każdego województwa. Przy tym ostatnia sztuka trafiła do WITD Bydgoszcz, będąc uroczyście przekazanym na MOP-ie Szczutki przy trasie S5.

Podobnie jak wszystkie poprzednie egzemplarze, bydgoskie MJD bazuje na 18-tonowym, 320-konnym Iveco Eurocargo, noszącym pełne oznaczenia Inspekcji Transportu Drogowego. Część diagnostyczna przewożona jest w zabudowie i będzie rozkładana przy użyciu hydraulicznego żurawia, natomiast obsługa urządzeń pomiarowych będzie odbywała się z niewielkiego pomieszczenia biurowego, umieszczonego w tylnej części ciężarówki.

Zdjęcia zabudowy:

Wartość takiego MJD to 2 miliony złotych. Jeśli natomiast chodzi o możliwości jego wykorzystania, to można je porównać z klasyczną, stacjonarną stacją kontroli. Urządzenie posiada między innymi szarpaki hydrauliczne dla ciężarówek, czy też rolki do kontrolowania stanu hamulców. Najazd jest też na tyle wysoki, by umożliwić oglądanie pojazdu od dołu. Sami inspektorzy mają też mieć uprawnienia diagnostów i tym samym można prowadzić takie kontrole, jak w tym przypadku z ubiegłego roku: Tak wyglądają przydrożne badania techniczne ciężarówek – inspekcyjne MJD na filmie

Jako ciekawostkę dodam, że swego czasu WITD Bydgoszcz było prawdziwym pionierem przydrożnych kontroli stanu technicznego. 20 lat temu trafił tam bowiem Mercedes-Benz T2 814D, również wyposażony w mobilną linię diagnostyczną. Problem jednak w tym, że była to ciężarówka pozbawiona żurawia, a więc całą stację trzeba było wyjąć i rozstawić ręcznie. Sam Mercedes był też dosyć wiekowy, pochodząc jeszcze z 1984 roku i mając za sobą prace w wielu innych służbach, także poza granicami naszego kraju.

Bydgoski Mercedes w czasie kontroli z 2015 roku: