Przewrócony „gabaryt” z elementem mostu – betonowa konstrukcja w poprzek drogi

Droga krajowa nr 78 była minionej nocy całkowicie zablokowana przez ponadnormatywny ładunek. To efekt groźnie wyglądającego zdarzenia, w którym uczestniczył specjalistyczny zestaw.

Trzyosiowe Volvo FH ciągnęło element konstrukcyjny mostu, przeznaczony na budowę w Kroczycach. Był to ładunek ponadnormatywny pod względem długości i dlatego też opierał się na znacznie oddalonym wózku tylnym. Około godziny 22 ciężarówka zbliżała się już do miejsca rozładunku, pokonując odcinek między miejscowościami Pradła oraz Kroczyce. Wtedy też – z jak na razie nieznanych powodów – część kół miała „złapać pobocze” i odebrała kierowcy panowanie nad całym zestawem.

Rozchwiany ciągnik siodłowy gwałtownie upadł na lewą stronę kabiny, co mogło stanowić bezpośrednie zagrożenie dla kierującego. Na szczęście jednak mężczyzna odniósł tylko niegroźne obrażenia, do szpitala trafiając głównie na obserwację. Tymczasem sam ładunek – około 17-tonowa konstrukcja ze zbrojonego betonu – zahaczył o drzewo i ustawił się w poprzek jezdni, całkowicie blokując przejazd.

Jak podaje portal „Strazacki.pl”, w usuwaniu skutków zdarzenia brało udział sześć zastępów straży pożarnej oraz samobieżny żuraw. Akcja zakończyła się dopiero o godzinie 5 nad ranem, a wykonane w jej czasie zdjęcia otrzymałem od Czytelnika Andrzeja.