Przewrócona cysterna z łatwopalnym ładunkiem – trwa pełna blokada autostrady

Powyżej: widok na miejsce wypadku z „lotu ptaka”

To zdarzenie miało miejsce dzisiaj rano, około godziny 8, na autostradzie A14 pod Magdeburgiem. Według wstępnych ustaleń, kierowca ciężarówki zasłabł w czasie jazdy i stracił przez to panowanie nad pojazdem. Rozchwiany zestaw przebił autostradowe barierki i wpadł z zarośla i przewrócił się na lewy bok.

45-letni kierowca z Ukrainy na szczęście doznał tylko niegroźnych obrażeń. Został przetransportowany do szpitala, ale jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Gorzej wygląda za to sprawa z ciężarówką. Pojazd okazał się bowiem cysterną załadowaną wysoce łatwopalnym acetonem.

Gdy tylko służby ratunkowe zdały sobie z tego sprawę, autostrada została zamknięta w obu kierunkach, utworzono 50-metrową strefę bezpieczeństwa i wezwano chemiczne oddziały straży pożarnej. Świadkowie zdarzenia mówili o ostrym zapachu acetonu unoszącym się w okolicy i zbiornik cysterny najprawdopodobniej uległ rozszczelnieniu.

Choć od zdarzenia upłynęło już siedem godzin, autostrada A14 pozostaje zablokowana, a planowana godzina przywrócenia ruchu nie została nawet podana. Na południe od Magdeburga można spodziewać się ogromnych korków, a tymczasem chemicy ze straży pożarnej kontynuują swoje działania.