OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 14 Sierpień, 2018

Przewrócona ciężarówka zmiażdżyła osiem osób i nikt nie był temu winny – bardzo dziwna sprawa z Rosji

Przeglądając rosyjskie media trafiłem dzisiaj na szokującą informację o wypadku sprzed roku. Zginęło wówczas aż osiem osób, a sprawa określenia winnego do dzisiaj wzbudza ogromne kontrowersje.

Ciężarówką tą było Renault Premium z czteroosiową naczepą-wywrotką załadowaną tłuczniem. Pojazd ten bardzo gwałtownie skręcił w lewo, przez co został wytrącony z równowagi i przewrócił się na prawy bok. Naczepa zmiażdżyła przy tym dwa osobowe UAZ-y, którymi jechało łącznie ośmiu pracowników przedsiębiorstwa gazowego.

Skala zniszczenia UAZ-ów tak duża, że ratownicy mieli poważny problem ze zliczeniem ilości ofiar, nie mówiąc już o ich wydobyciu. Kierowca ciężarówki cudem natomiast uniknął śmierci. Dlaczego natomiast doszło do wypadku? W następstwie policyjnego dochodzenia, winę zrzucono na wystrzał opony w ciągniku siodłowym. To właśnie dlatego Renault miało gwałtownie skręcić, przewracając się na UAZ-y.

Podkreślam, że winę zrzucono na ciężarówkę, a nie na jej kierowcę. Biegli stwierdzili bowiem, że po wystrzale opony na przedniej lewej osi kierowca nie był w stanie niczego zrobić. Nie miał możliwości uniknięcia wypadku i nie można było tego od niego oczekiwać. Eksperci uznali też, że opona uszkodziła się w efekcie zdarzenia losowego, jakim było najechanie na przedmiot leżący na jezdni.

Skąd natomiast wspomniane na wstępie kontrowersje? Te pojawiły się dzięki nagraniu opublikowanym przez jednego ze świadków (poniżej). Jest to film z wideorejestratora, pokazujący karkołomne wyprzedzanie w wykonaniu kierowcy Range Rovera. Pojazd ten jechał z ogromną prędkością i wszystko wskazuje na to, że znajdował się akurat przy ciężarówce, gdy ta gwałtownie odbiła w bok. Łatwo więc podejrzewać, że kierowca wywrotki uciekł na lewo, by uniknąć czołowego zderzenia z Range Roverem.

Uwagę zwracają też zeznania kierowcy Range Rovera oraz ciężarowego Renault. Ten pierwszy miał stwierdzić, że rezygnował z wyprzedzania UAZ-ów, widząc jadącą z naprzeciwka ciężarówkę. Podkreślił przy tym, że zachował się zgodnie z przepisami. Tymczasem kierowca Renault zeznał, że nie widział żadnego Range Rovera, który zmierzałby w jego kierunku, bardzo szybko wyprzedzając. Przyznacie, że brzmi to podejrzanie.

Są też pewne zaskakujące stwierdzenia w dokumentacji. Można tutaj między innymi przeczytać, że przed wypadkiem i przed domniemanym najechaniem na przeszkodę, opona była w bardzo dobrym stanie. Była to też oryginalna opona renomowanego producenta, a sam pojazd nie wykazywał braków technicznych i krótko wcześniej przechodząc badanie techniczne. Stwierdzono też, że sześcioosiowy zestaw z wywrotką nie był  w momencie zdarzenia przeładowany.

Wspomniane nagranie:

Ten wpis ma 14 komentarzy

 1. fikus72 napisał(a):

  Jak dla mnie sprawa prosta jak budowa cepa ! Range Roverem jechał oligarcha który “postarał się” aby nie odpowiadać za wypadek…a że akurat to ludzki Pan to zrobił wszystko aby kierowca Renault również nie był winny. Stąd też jego “ślepota” , czyli nie widział auta jadącego czołowo po jego pasie. Ofiary z UAZ-ów już nic nie powiedzą więc sprawę można było skierować na odpowiednie tory.
  Martwię się natomiast o autora nagrania…

 2. fikus72 napisał(a):

  Czy zwróciliście Państwo uwagę że tam wszyscy trzymają się prawej strony drogi ??

  P.S. To tak poza tematem…

 3. xxx napisał(a):

  Dziwna ? Jak na Rosję to standard.Pewnie obwinią USA.

 4. wuwue napisał(a):

  Ja miałem wypadek smiertelny przed moskwa na 70km, potracilem wyprzedzajac, pijanego czlowieka ktory stal na srodku jezdni, pomiedzy pasami. Milicjant przyjechal i jasno powiedzial, ze od niego zalezy tok sprawy, co napisze w sprawce i co robimy, 700euro i bylo w dokumentach wszystko mi na reke. Moze tutaj podobna sytuacja byla.

  • JUNGEN napisał(a):

   Nie no, masz się czym chwalić.

   • mareczek_lukow napisał(a):

    Chyba lepiej wyłożyć 700euro i spierniczać do domu niż siedzieć u nich w “ciurmie” i zwariować?
    Odnośnie pijanych na drogach w Rosji – kolega w zeszłym roku przejechał 50km za Pskovem dziadka który w nocy pijany spał na drodze. W jego przypadku było tylko przesłuchanie, ponieważ miał nagranie z kamerki, ale uraz pozostał

 5. kierowca napisał(a):

  Na zdjęciu widać chyba fragmenty ciał,a tak swoją drogą te Uazy musiały jechać chyba obok siebie,że zgniotl oba naraz,dziwnie to wygladalo

 6. Ja napisał(a):

  ….nie już mówiąc……już nie mówiąc. 🙂

 7. goostav234 napisał(a):

  Pierwszego UAZA (z tego co widać na zdjęciach, to były “buchanki”) staranował (przeżyło 3-ch pasażerów z 6 osób), na drugiego z pięcioma się przewrócił – wszyscy zginęli

 8. TED napisał(a):

  Wątpię, żeby ciężarowym tak gwałtownie odbił, do tego w lewą stroną.

 9. bartek44 napisał(a):

  Naczepa załadowana tłuczniem ale jechał tylko na 3 z 4 osi? Bo widać wyraźnie po oponach. Jeśli dla kogoś to mało to nich sobie spojrzy na poduszki na pierwszej osi. Ładunku też jakoś nie widać.

 10. dono napisał(a):

  Ten Land tez dostal i przed wypadkiem byl na przeciwnym pasie

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.