Przewoźnicy stawiają magazyny – już co druga mała firma wchodzi w logistykę

Posiadanie ciężarówek oraz wykonywanie nimi przewozów coraz częściej nie wystarcza. Firmy transportowe rozszerzają się także na usługi logistyczne, znajdując w tym dodatkowe, często wręcz bardziej stabilne źródło dochodu.

Francuska Komisja Transportu Krajowego właśnie opublikowała statystyki, które wyraźnie potwierdzają powyższą tezę. Można w nich przeczytać, że już 68 procent firm transportowych rozszerzyło się na usługi logistyczne. W przypadku dużych przewoźników, zatrudniających ponad 100 osób, stało się to po prostu normą, oferowaną przez blisko 90 procent przedsiębiorstw. Niemniej i małe firmy transportowe, zatrudniające do 19 osób, zaczęły w to zjawisko włączać, oferując logistykę w 48 procentach przypadków.

Zazwyczaj pod hasłem „logistyka” kryje się posiadanie własnego magazynu i przechowywanie towarów na zasadzie długoterminowej, powyżej 48 godzin. Spośród wszystkich firm zajmujących się transportem oraz logistyką, oferuje to aż 98 procent podmiotów. Na drugim miejscu znalazło się przygotowywanie towarów do transportu, oferowane w 47 procentach przypadków. Za to rzadkością pozostają operacje związane z transformacją towarów – coś takiego oferuje tylko 5 procent przewoźników z usługami logistycznymi.