OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 5 Luty, 2018

Przewoźnicy rozmawiali z prezes ZUS na temat zaświadczeń A1 – prawdopodobnie dojdzie do zmian

granica_ukraina

Polskie firmy nadal mają problem z zaświadczeniami A1. Oddziały ZUS nie chcą wydawać ich dla zagranicznych kierowców, podczas gdy jest to dokument wymagany w transporcie międzynarodowym. Dlatego w miniony czwartek doszło do spotkania polskich przedsiębiorców z prezes ZUS, panią prof. Gertrudą Uścińską

Jakie padły przy tym deklaracje? Poniżej zamieszczam fragment podsumowania tych rozmów, opublikowanego przez organizację przewoźników “Transport i Logistyka Polska”. Można z tego fragmentu wywnioskować, że zmiany w kwestii zaświadczeń A1 są już w drodze i prędzej czy później zostaną wprowadzone.

Maciej Wroński (TLP) zwrócił uwagę, że administracja w dalszym ciągu zwleka z rozwiązaniem problemu, który dotyka dużą grupę pracowników polskiego sektora transportu. Kluczowym dla branży jest ostateczne stwierdzenie według jakiego kryterium będzie oceniane czy kierowca powinien być ubezpieczony w Polsce. A co więcej – czy kryterium to umożliwi firmom zatrudnianie kierowców – obywateli państw trzecich. To szczególnie istotne w kontekście deficytu kierowców, z którym od wielu lat boryka się branża. W uzupełnieniu Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan dodał, że zagadnienie to ma ogromne znaczenie również z punktu widzenia konkurencyjności polskich przedsiębiorców.

Profesor Uścińska poinformowała, że w dalszym ciągu trwają prace nad uelastycznieniem podejścia do rozumienia centrum interesów życiowych. ZUS otrzymał propozycję Resortu Pracy w tym zakresie, do której odniesie się w przyszłym tygodniu.

Pełna publikacja “TLP” na ten temat znajduje się tutaj.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 12 komentarzy

 1. Jan napisał(a):

  nie mam nic przeciwko Ukrom..
  tylko na jaką cholerę wywieszaja oni na szybach te swoje banderowskie flagi ???

 2. Anonim napisał(a):

  Skoro tak zależy im na tych psedo kierowców z ukrainy bo sa tańsza sila robocza. Tylko grupa przetsiebiorczo transportowa niech pomysli jak zapobiec nawykom pijactwa i jazdy przez nich na bani. Czasami wstydze sie za nich w innych krajach. Gdy widze polskie blakchy a za szyba ukrainska flage i na palzie 24h jak melazuja. I potem siadaj za kierownice ze niby oki.

 3. obywatel napisał(a):

  I bardzo dobrze bo prawo mowi wyraznie , że nie wolno im wydawać A1 i tyle tylko a właściciele firm obsrali się bo tracą łatwy zarobek to skrzyknęli sie i na huki wzieli ZUS a ten obsrał się i przestraszył sie i …. zmienić przwa?!? aby mieć spokój !!! Porąbany kraj . a kierowcy nasi niech walcza z tą ukraińka plaga nawet dla godziwych swoich zarobków bo te dziadostwo zniszczy nasze stawki …

  • Prawda o dzikim kraju napisał(a):

   Muszę cię ana-lafabe-to poinformować ,że są polskie firmy gdzie ukraińscy kierowcy zarabiają więcej niż polscy kierowcy.
   O przyczynach takiego stanu nie będę ci pisał bo to strata mojego czasu.
   Masz problem z pisaniem , zapewne z czytaniem .
   O czytaniu ze zrozumieniem nawet nie wspominam. 🙂

 4. 13*60 napisał(a):

  Prosze macie swoich obrońców w ZMPD !!! ONI walcza o to zeby Polskiego kierowce wyprzec z powodów finansowych -dalej macie objekcje co do podpisywania diet???Jesli który mądry ucieknie do zachodniej firmy a który zaradny to zejdzie z międzynarodówki i znajdzie prace bliżej rodziny.

 5. Marco napisał(a):

  Z deficytem kierowców to lepiej zacznijcie od poprawy warunków pracy…w szerokim tego słowa znaczeniu…..a nie przyjmowaniu niedouczonych pseudo szoferow zza wschodniej granicy….

 6. Andre napisał(a):

  Domyślam się, że te bzdury wypisują sfrustrowani kierowcy dużych samochodów na pauzie, ale jak czytam o wypadkach i wpadkach to raczej odnosi się do Polskich kierowców, nie ukraińskich, nie to że bronię Ukraińców ale Polak to jest taki, że jak mu dasz palec to chce cała rękę, i nic tylko narzekać. Zakładać własne firmy lub pracować u Niemca

  • Prawda o dzikim kraju napisał(a):

   Rozumiem kolego ,że pewna grupa świrów dość mocno Ci dokuczyła ale ,żeby być tak okrutnym i proponować im zakładanie firmy w tym kraju……nawet przestępcy mają prawo do resocjalizacji.
   Nie czyń im krzywdy tymi propozycjami !

   Lepiej niech już idą do niemieckich obozów pracy. Tam przynajmniej poznają realia dorosłego życia .

 7. Prawda o dzikim kraju napisał(a):

  W krajach cywilizowanych nie ma takich problemów. Niestety w Polsce jest zakład utylizacji składek , który ma swoje dzikie zwyczaje. Każdy oddział może sobie interpretować w zależności od widzimisię naczelnika i reszty klakierów. Trochę to szokuje ,że w obrębie jednego kraju każdy urzędnik może sobie decydować wg strony monety jaka wypadnie a nie według jednolitych wytycznych.

  W krajach cywilizowanych taka patologia nie ma miejsca i niedopuszczalnym jest aby niszczyć rodzime firmy i stanowiska pracy na zasadzie “widzimisię”. Za niszczenie POLSKICH firm tacy ludzie powinni iść siedzieć i płacić wysokie odszkodowania. Zarówno firmom jak i ludziom tracącym pracę.
  Tak więc utylizacja składek coraz bardziej zmusza Polaków do wyprowadzania firm do krajów cywilizowanych i tam płacenia podatków i składek. Albo do zamykania firm/likwidacji firm – tym samym budżet utylizacji musi wypłacać zasiłki zamiast przyjmować składki. Może to celowe dywersyjne działanie niektórych osobników mające na celu pogrążyć nasz kraj?
  Może to sprawa dla Prokuratora Krajowego ?
  Czy ktoś za te niszczycielskie/przestępcze działania odpowie ??
  Nie sądzę – nie w dzikiej Polsce.

  W jednym wszystkie oddziały tej organizacji nie mają żadnych wątpliwości czy będzie to północ czy południe kraju , czy wschód czy zachód ….przyjmowanie płaconych składek bez najmniejszego zająknięcia. Przyjmowanie kasy…tu nigdy nie ma żadnych wątpliwości.

  A jeśli się nie należy potwierdzenie A-1 (a jest to min potwierdzenie płacenia składek) to może niesłusznie zus przyjmuje pieniądze od ludzi ?
  Może należy zwolnić takich pracowników z obowiązku płacenia czegoś czego teoretycznie nie ma .

  Dlaczego niektóre oddziały zus zmuszają do wyprowadzania firm z Polski ?
  Dlaczego niektóre oddziały zus zachęcają do wejścia w szarą strefę ?
  Dlaczego niektóre oddziały zus szkodzą polskiemu budżetowi ?
  Dlaczego niektóre oddziały zus mówiąc wprost – niszczą polskie firmy ?

  Niestety…odpowiedzi i odpowiedzialności nie będzie.
  To w dalszym ciągu dziki kraj , piękny ale dziki.

 8. na gory bykiem napisał(a):

  obywatel wez przeczytaj to co napisałeś i pomyśl trochę zanim jeszcze raz sie ośmieszysz

 9. dono napisał(a):

  To kwestia unijna, dotyczy wspolnego rynku . Nie wiem, czy nie sciagniemy sobie znow problemow. Lepiej sprawdzic praktyke w innych krajach UE i nie kozaczyc.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.