Przewoźnicy chcą 1,5 miliarda funtów odszkodowania – brytyjski proces w sprawie cen ciężarówek

W Wielkiej Brytanii ruszy gigantyczny proces przeciwko producentom ciężarówek. Brytyjski Sąd Apelacyjny ds. Konkurencji zaakceptował skargę złożoną przez stowarzyszenie RHA i tym samym sprawa zostanie skierowana do rozstrzygnięcia.

RHA to największe brytyjskie stowarzyszenie przewoźników. Dlatego też w grupowym procesie chce uczestniczyć 7,8 tys. przewoźników, domagających się odszkodowania za udział producentów ciężarówek w nielegalnej zmowie cenowej.

W ramach rekompensaty, przewoźnicy chcieliby otrzymać co najmniej 6 tys. funtów rekompensaty za każdy pojazd z okresu obowiązywania zmowy. Ma to dotyczyć także zakupu samochodów używanych. Łączna kwota odszkodowań może więc wejść na poziom półtora miliarda funtów, a cały proces zapowiada się największy w całej tej sprawie w Europie.

Przypomnijmy, że zmowa cenowa miała obowiązywać w latach 1997-2011. Firmy zorganizowały ją przy okazji wprowadzania w Europie kolejnych norm emisji spalin. Informację o zmowie wyjawił MAN, by uniknąć w ten sposób odpowiedzialności, a procesem w tej sprawie zajmowała się Komisja Europejska. Więcej na ten temat przeczytacie m.in. tutaj.