Przestępca ukrywał się mieszkając w ciężarówce – Ukrainiec miał organizować przerzut ludzi do Polski

Karpacki Oddział Straży Granicznej zatrzymał członka zorganizowanej grupy przestępczej, która nielegalnie sprowadzała do naszego kraju obywateli Ukrainy oraz Białorusi. Sam zatrzymany też okazał się Ukraińcem, a jego ujęcie miało dosyć nietypowy charakter.

Polskim funkcjonariuszom udało się ustalić, że mężczyzna przez dłuższy czas ukrywał się na terenie Niemiec i Holandii. Gdy natomiast wrócił do kraju, znalazł dla siebie kryjówkę o typowo transportowym charakterze. Był to ciągnik siodłowy marki DAF, w którym mężczyzna miał po prostu mieszkać.

Ciężarówkę wraz z poszukiwanym udało się znaleźć na jednym z parkingów w województwie świętokrzyskim. Prosto stamtąd mężczyzna trafił do aresztu, w którym może spędzić trzy miesiące. Następnie zaś czeka go proces, w którym grozi mu do ośmiu lat więzienia.

Komunikat Karpackiego OSG:

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Kielcach zatrzymali obywatela Ukrainy, który działał w zorganizowanej grupie przestępczej, organizującej przekraczanie granicy państwowej RP i ułatwiającej pobyt cudzoziemcom na terytorium Polski.

Grupa przestępcza działała na terenie całego województwa świętokrzyskiego. Zajmowała się sprowadzaniem i legalizacją pobytu w Polsce głównie obywateli Ukrainy i Białorusi. Organizowała cudzoziemcom dokumenty, pozwalające im na ubieganie się w polskich placówkach konsularnych na Ukrainie i Białorusi o wizy uprawniające do wjazdu i pobytu w strefie Schengen.

Następnie na ich podstawie cudzoziemcy uzyskiwali od Wojewody Świętokrzyskiego zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce. Członkowie grupy reprezentowali także cudzoziemców w prowadzonych postępowaniach administracyjnych.

Według śledczych, nawet 1430 cudzoziemców mogło przebywać na terenie naszego kraju wbrew przepisom. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że członkowie grupy mogli zarobić co najmniej 286 tys. zł.

Zatrzymany 25 kwietnia br. obywatel Ukrainy ukrywał się przez dłuższy czas na terenie Niemiec oraz Holandii. Jak ustalili śledczy, od około tygodnia  przebywał w Polsce. Na jednym z parkingów w województwie świętokrzyskim ukrywał się w kuszetce samochodu ciężarowego, gdzie mieszkał i spał.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego i na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Kielcach zastosował w stosunku do podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Zarzucane podejrzanemu przestępstwa zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy, niewykluczone są kolejne zatrzymania.