Publikacja na zamówienie
Powyżej: webinar wyjaśniający na czym dokładnie polega możliwość zwrotu
Sprawa niesłusznie pobranego myta za przejazdy niemieckimi autostradami ciągnie się nadal, już od 2020 roku. I wszystko wskazuje na to, że to wciąż nie koniec. Zgodnie z przewidywaniami prawników, może trwać to nawet do 2027 roku. Teraz jednak polscy przewoźnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje roszczenie o zwrot maut za rok 2021 i następne, muszą wykonać jeden, kluczowy krok – przerwać bieg terminu przedawnienia. Mają na to czas tylko do 31 grudnia 2024 roku! Rekomendujemy, by skorzystać w tym zakresie z pomocy naszej kancelarii LEGALTRANS, która specjalizuje się w obsłudze prawnej firm transportowych.
Przypominamy, że podstawą roszczenia o zwrot części niemieckiej opłaty drogowej jest wyrok ETS z dnia 28 października 2020 roku w sprawie zwrotu opłat drogowych (sygn. akt C-321/19), uznający, że Republika Federalna Niemiec wdrożyła i stosowała w sposób nieprawidłowy wytyczne europejskie w sprawie kosztów infrastruktury, które regulowane są odrębną dyrektywą. O wszystkim przesądziła będąca składnikiem tychże opłat opłata policyjna, czyli opłata na utrzymanie policji drogowej, która to zdaniem sądu nie powinna być wliczana w pobierane myto. Mimo że do stwierdzenia tej nieprawidłowości doszło w roku 2020, faktyczna zmiana w tym przedmiocie nastąpiła dopiero pod koniec września 2021 roku.
30 listopada 2021 roku Niemiecki Wyższy Sąd Administracyjny orzekł natomiast, że wszystkie nadmiernie pobrane opłaty (łącznie w wysokości 8,59%) mogą zostać powiększone o należne odsetki w wysokości 5%.
Komu przysługuje częściowy zwrot niemieckiej opłaty drogowej?
O częściowy zwrot niemieckiego myta mogą ubiegać się wszystkie podmioty, które poniosły z tego tytułu koszty w latach 2021-2024, a także nadal uiszczają te opłaty lub będą uiszczać je w najbliższym czasie, w szczególności firmy transportowe oraz kurierskie.
Aby taki zwrot mógł zostać jednak przyznany, wymagane jest sporządzenie odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej poniesienie tychże kosztów wraz z ich wysokością oraz terminowe złożenie odpowiedniego wniosku o zwrot opłat drogowych bezprawnie pobranych w Niemczech.
Warto podkreślić, że poza zwrotem za lata 2021-2024 pojawia się możliwość uzyskania nadpłaconego myta za następne lata, nawet do roku 2027. Wynika to z faktu, że Niemcy dokonują kalkulacji za okresy 5-letnie, a ostatnia z takich błędnych kalkulacji obejmuje okres właśnie do roku 2027.
Jaka wysokość zwrotu maut jest możliwa?
Biorąc za przykład postępowania wzorcowe z minionych lat, szacujemy, że możliwy jest zwrot w wysokości co najmniej 10% udziału w kosztach niemieckiej infrastruktury zawartych w opłacie, wraz z uwzględnieniem odsetek.
Jak odzyskać część niemieckiego myta? Wyłącznie przy profesjonalnym wsparciu kancelarii transportowej LEGALTRANS
Rekomendujemy, by odzyskiwanie części nadpłaconego myta powierzyć w ręce prawników – i to wyłącznie tych, którzy faktycznie znają się na tym zagadnieniu. Wynika to z faktu, że rozchodzi się tu o niemałe pieniądze. Ponadto sprawa ta od samego początku jest bardzo skomplikowana, zawiła i dynamiczna, a dodatkowo wymaga występowania przed niemieckimi sądami i zderzenia się z niemieckim prawem. Działanie na własną rękę jest więc w tym przypadku znacząco utrudnione i przez to może okazać się nieefektywne.
Nasza kancelaria LEGALTRANS od lat specjalizuje się w zagadnieniach związanych z odzyskiwaniem opłaty drogowej i wypracowała już w tym przedmiocie skuteczne procedury, mechanizmy postępowania. Jesteśmy dlatego gotowi, by kompleksowo wspierać na tym polu naszych klientów. Warto także nadmienić, że należymy do oficjalnych partnerów kooperacyjnych w sprawie zwrotu myta kancelarii PFNUR Rechtsanwalte Part GmbB, czyli niemieckiej kancelarii, która czuwa nad interesem polskich przewoźników i działa na ich rzecz przed niemieckim wymiarem sprawiedliwości.
W 2020 roku pozyskaliśmy ponad 500 przewoźników gotowych do współpracy, w imieniu których mieliśmy przyjemność zwrócić się za pośrednictwem kancelarii niemieckiej o zwrot tej nadpłaty. Obecnie, na stan październik 2024 roku, już blisko połowa naszych klientów otrzymała częściowo swoje nadpłacone pieniądze.
Wszelkich niezbędnych do przerwania biegu przedawnienia formalności dokonają Państwo poprzez formularz kontaktowy, dostępny pod adresem:
https://zwrot-maut.kt-legaltrans.pl/
Ważne: Raz jeszcze przypominamy, że bieg terminu przedawnienia w przypadku myta za 2021 rok powinien nastąpić maksymalnie do końca grudnia tego roku (zdecydowanie odradzamy jednak odkładanie tego na ostatni moment). A to wymaga od przewoźnika skompletowania dokumentów, z których wynikać będzie, w jakiej wysokości poniósł on opłaty tytułem mautu.
Po otrzymaniu formularza przygotujemy dla Państwa komplet dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia współpracy, a gdy zostaną one podpisane i odesłane, będziemy mogli złożyć w Państwa imieniu wniosek o przerwanie biegu przedawnienia!