Przeładunek na ciężarówkę z największego samolotu świata – turbina ważyła 100 ton

Słynny Antonow 225, do lutego będący największym samolotem transportowym na świecie, niestety już nie istnieje. Został on zniszczony w czasie rosyjskiego ataku na ukraińskie lotnisko pod Kijowem. Dzisiaj największym samolotem transportowym świata jest więc Antonow 124, czyli starszy, o 15 metrów krótszy model tego samego producenta. To właśnie ta maszyna wystąpiła na poniższych zdjęciach, prezentujących bardzo ciekawy przeładunek:

Antonow 124 przyleciał ostatnio do Wielkiej Brytanii, z ładunkiem turbiny gazowej, ważącej 100 ton i mającej 4,5 metra średnicy. Na miejsce lądowania wybrano lotnisko Doncaster Sheffield, jako że znajduje się tam jeden z najdłuższych i najszerszych portów w całej Wielkiej Brytanii. Niemniej stamtąd do miejsce docelowego nadal było 120 kilometrów i właśnie tę trasę, prowadzącą w okolice Hull, pokonano z użyciem samochodu ciężarowego.

Rozładunek z Antonowa odbywał się poprzez uniesienie przedniej części kadłuba. Turbina wysunęła się przy tym na specjalną, pochyloną rampę, obok której czekał już 500-tonowy żuraw samobieżny Leibherr LTM 1500-8.1. Ta ostatnia maszyna miała przenieść ładunek na ciężarówkę należącą do firmy transportowej Collett’s Heavy Transport. Okazał się to czteroosiowy ciągnik Mercedes-Benz Arocs 4163 SLT, przystosowany do nawet 250-tonowych zestawów, a na cel tego przewozu połączony z 10-tonową platformą modułową oraz z balastem umieszczonych na siodle, bezpośrednio nad osiami napędowymi.