Przeładowane nawet na pusto, przerdzewiałe i w ogólnie złym stanie – ITD odholowywało “busy” z drogi

W najnowszym komunikacie WITD Gdańsk mamy cały zestaw 3,5-tonowych problemów. Są samochody przeładowane już na pusto, jest pojazd mający ewidentny problem z rdzą, a rekordzista został przeładowany o ponad 4 tony. Co też ważne, nie skończyło się tutaj na samych mandatach. Właściciele pojazdów zapłacą też bowiem za holowanie oraz za postój na parkingu administracyjnym. A to może być droższe, niż sam mandat 😉

Komunikat WITD Gdańsk:

W miniony piątek inspektorzy transportu drogowego z Gdańska usunęli łącznie 7 pojazdów dostawczych na parking administracyjny. Powodem usunięcia było znaczne przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej przez samochody dostawcze do 3,5 tony. Najcięższy 3,5-tonowy dostawczak ważył blisko 8 ton. Przekroczenie ładowności pojazdów były kilkukrotne. Zdarzały się pojazdy, których masa własna z zamontowaną winda hydrauliczna oraz agregatem chłodniczym była większa od dopuszczalnej masy całkowitej wpisanej w dowód rejestracyjny.

Od godzin porannych na punktach kontrolnych w Gdańsku ustawiono dwie dynamiczne wagi, które szybko i automatycznie pozwalają na ustalenie masy rzeczywistej pojazdów. Tym razem kontroli poddano pojazdy dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Już pierwsze kontrole potwierdziły, że niektóre z samochodów są przeciążone. Kontroli poddano zarówno dostawców przesyłek kurierskich, przewożących materiały budowlane i artykuły spożywcze.

Rekordzista ważył 7900 kg przy dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony. Dodatkowo podczas oceny stanu technicznego okazało się, że mocowania nadwozia są skorodowane i brakuje śruby mocującej nadwozie do ramy pojazdu. Również stan techniczny innego przeciążonego pojazdu był zatrważający – nadmiernie zużyty bieżnik jednej z opon, liczne ogniska korozji uniemożliwiały bezpieczny transport. W takich przypadkach zatrzymano również dowody rejestracyjne.

Łącznie zatrzymano 6 dowodów rejestracyjnych i nałożono 14 mandatów karnych a przeciążone pojazdy zostały holowane na parking administracyjny.

Dodatkowe zdjęcia: