Przegląd techniczny w dowolnym kraju Unii Europejskiej? Polski europoseł chce takiej zmiany

mobilna_stacja_kontroli_pojazdow

Przegląd techniczny możliwy do przeprowadzenia w dowolnym kraju? O wprowadzenie takiego udogodnienia dla użytkowników ciężarówek chce zabiegać Adam Szejnfeld, polski poseł do Parlamentu Europejskiego. Zwrócił się on ostatnio do Komisji Europejskiej z zapytaniem, czy i jakie działania będą podjęte przez Komisję, aby znieść konieczność podbijania dowodu rejestracyjnego wyłącznie w kraju zarejestrowania ciężarówki.

Oczywiście wprowadzenie takich zmian wiązałoby się z koniecznością dostosowania przepisów we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Obecnie przepisy unijne określają bowiem jedynie minimalne wymagania niezbędne do wprowadzenia w zakresie badań technicznych pojazdów przez poszczególne państwa członkowskie UE. Jednocześnie umożliwiają one krajom zaostrzenie tych wymogów, ze względu na specyfikę krajowej infrastruktury czy strukturę parku samochodowego. To natomiast skutkuje różnicami m.in. dotyczącymi zakresu i częstotliwości przeprowadzania badań technicznych określonych kategorii pojazdów.

Na zdjęciu powyżej: węgierska mobilna stacja kontroli pojazdów. Również i w Polsce mamy takie wynalazki, o czym pisałem TUTAJ