OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 21 Kwiecień, 2016

Przeciwnik dłuższych ciężarówek w końcu się ugiął – DB Schenker zaczyna używać 25-metrowych zestawów

db_schenker_lang_lkw

Dlaczego władze Niemiec podchodzą do 25-metrowych ciężarówek niczym przysłowiowy pies do jeża? Jako główny powód wymienia się tutaj bardzo silne lobby kolejowe, obawiające się, że dłuższe ciężarówki mogłyby ograniczyć atrakcyjność pociągów. Jeśli natomiast połączymy to z ostatnią decyzją firmy DB Schenker, możemy dojść do bardzo ciekawych wniosków.

Firma DB Schenker od lat pozostawała przeciwnikiem dłuższych ciężarówek, i to pomimo faktu, że jej zestawy kursują na stałych trasach, wprost stworzonych dla konstrukcji o długości 25,25 metra. Dlaczego? Jak sama nazwa wskazuje, DB Schenker jest częścią grupy Deutsche Bahn, czyli niemieckiego potentata kolejowego. Jego zarząd był oczywiście na nie, w związku z obawami opisanymi powyżej. Teraz jednak zarząd zmienił zdanie, najwyraźniej zdając sobie sprawę, że postępu po prostu nie da się zatrzymać i najwyższa pora po prostu się do niego dopasować.

I w ten oto sposób DB Schenker właśnie poinformowało, że na dwie ze swoich stałych tras wyśle pierwsze zestawy o długości 25,25 metra. Jedna z ciężarówek czeka już na rozpoczęcie pracy, a cały projekt może wystartować nawet w tym miesiącu. Tymczasem sam fakt, że nawet zagorzały przeciwnik tej idei postanowił się w końcu ugiąć, pokazuje, że przemarszu dłuższych ciężarówek przez Europę chyba naprawdę nie da się zatrzymać.

Ten wpis ma 9 komentarzy

 1. andrzej napisał(a):

  Ciekawe jaki wplyw na zmiane decyzji mialy zwiazki zawodowe kolei, koniec koncow gdy ktos pracuje w firmie panstwowej a jego wyplata nie jest uzalezniona od finansow firmy bedzie staral sie mniej;) nie mowiac o tym ze jezeli w przeciagu kilku lat wprowadzi sie pojazdy 25 metrowe do normalnego ruchu drgowego do ich ciagania bedzie mozna uzywac pojazdy tanszych podwykonawcow.

 2. Stasz napisał(a):

  Psy szczekają a karawana idzie dalej – nie da się już tego zatrzymać

 3. pete379 napisał(a):

  Oj uda się uda, ten pochód zatrzyma się na betonie rządzących w Polsce.

 4. Rafik napisał(a):

  Może z czasem ta idea i do PL dotrze. Tylko że w tych naszych ciasnych spedycjach może być problem z podstawieniem takiego zestawu pod rampę 😉

 5. Mateusz napisał(a):

  Te zestawy i tak jeżdżą tylko autostradach

 6. xxx napisał(a):

  nie raz w nl widzialem jak kierowcy sie pierdzielą tymi dłuższymi zestawami bo muszą pod rampę cofnąć,na ciasnej firmie , wiec nie jet to takie fajne jak sie wydaje

 7. Kiedowca napisał(a):

  Ciekaw jestem kto by chcial takim jezdzic… Wez tu wycofaj do rampy. Widze jak na dpd kombinuja z przyczepami ze skretna osią. Malo praktyczne. Wystarczy zmienic przepisy i wydłużyć aktualne zestawy.

 8. Sify napisał(a):

  Na skandynawi takie latają, dodatkowo na 4,5 metra wysokie. Dwie podłogi z podnoszonym dachem plus solówka i wieziesz trzy razy tyle co w jednym normalnym zestawem.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.