Przeciwnik dłuższych ciężarówek w końcu się ugiął – DB Schenker zaczyna używać 25-metrowych zestawów

db_schenker_lang_lkw

Dlaczego władze Niemiec podchodzą do 25-metrowych ciężarówek niczym przysłowiowy pies do jeża? Jako główny powód wymienia się tutaj bardzo silne lobby kolejowe, obawiające się, że dłuższe ciężarówki mogłyby ograniczyć atrakcyjność pociągów. Jeśli natomiast połączymy to z ostatnią decyzją firmy DB Schenker, możemy dojść do bardzo ciekawych wniosków.

Firma DB Schenker od lat pozostawała przeciwnikiem dłuższych ciężarówek, i to pomimo faktu, że jej zestawy kursują na stałych trasach, wprost stworzonych dla konstrukcji o długości 25,25 metra. Dlaczego? Jak sama nazwa wskazuje, DB Schenker jest częścią grupy Deutsche Bahn, czyli niemieckiego potentata kolejowego. Jego zarząd był oczywiście na nie, w związku z obawami opisanymi powyżej. Teraz jednak zarząd zmienił zdanie, najwyraźniej zdając sobie sprawę, że postępu po prostu nie da się zatrzymać i najwyższa pora po prostu się do niego dopasować.

I w ten oto sposób DB Schenker właśnie poinformowało, że na dwie ze swoich stałych tras wyśle pierwsze zestawy o długości 25,25 metra. Jedna z ciężarówek czeka już na rozpoczęcie pracy, a cały projekt może wystartować nawet w tym miesiącu. Tymczasem sam fakt, że nawet zagorzały przeciwnik tej idei postanowił się w końcu ugiąć, pokazuje, że przemarszu dłuższych ciężarówek przez Europę chyba naprawdę nie da się zatrzymać.