Przeciąganie ciężarówki przez osobę na wózku inwalidzkim – 44-letni Czech ustanowił rekord 2,52 metra

Nagranie z bicia rekordu widzicie powyżej.

Daniel Minster to kulturysta z Czech, który rozwija swoją pasję pomimo niepełnosprawności. 44-latek musi jeździć na wózku inwalidzkim, nie mając władania w nogach. Nadal jednak ćwiczy, wyrabiając sobie wyjątkowo silne mięśnie w górnej partii ciała. Jak się okazuje, wystarczająco silne, aby przeciągnąć trzyosiową ciężarówkę.

Do tego wyjątkowego przeciągania doszło w ubiegłym miesiącu w Ostrawie. Daniel Minster postanowił ustanowić tam rekord świata w przeciąganiu samochodu ciężarowego przez osobę na wózku inwalidzkim. Na miejscu pojawiła się więc trzyosiowa wywrotka marki Tatra, a zadaniem Daniela było przeciągnięcie jej na jak największą odległość.

Ten nowy rekord to dokładnie 252 centymetry. Na taką odległość Czech zdołał bowiem przeciągnąć 11,5-tonową Tatrę Phoenix w limitowanej wersji Präsident. Strongman korzystał przy tym wyłącznie z mięśni rąk, a jedyna pomoc, którą dysponował, to osoba odbierająca nadmiar liny.

Jak Daniel Minster przygotowywał się do swojego zadania? Co ciekawe, robił to także przy użyciu ciężarówki. Poza standardowymi, codziennymi treningami, rekordzista raz w tygodniu podejmował próbę z najprawdziwszym pojazdem. Z tą tylko różnicą, że dla celów treningowych przeciągał go tylko na odległość jednego metra.


Jako ciekawostkę, dodam jeszcze inne nagranie z tego samego wydarzenia. Przy okazji bicia rekordu Czesi postanowili bowiem pokazać możliwości swoich ciężarówek z serii Tactic, przygotowanych z myślą o czeskiej armii. Ustawiono więc rampę, po której Tatra wjechała niemalże pionowo.

Zwróćcie też uwagę, że Tatra Tactic pozbawiona jest typowych dla tej marki, wahliwych półosi. Zamiast tego zastosowano osie portale, podobne jak na przykład w Unimogu. Dlaczego? Takie były wymagania czeskich wojskowych. A więcej o modelu Tactic przeczytacie tutaj.