OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 27 Listopad, 2014

Za prywatne autostrady zapłacimy elektronicznie, choć i tak na bramkach – rząd pracuje nad nowym systemem

autostrada_a4

Rząd planuje wprowadzenie w Polsce na szeroką skalę elektronicznego poboru opłat dla samochodów o DMC poniżej 3,5 tony. Przy okazji toczą się jednak rozmowy, które zainteresują także użytkowników cięższych pojazdów. Aby bowiem spopularyzować elektroniczne opłaty, rząd musi porozumieć się z zarządcami prywatnych autostrad, czyli A4 z Katowic do Krakowa, A1 na północ od Torunia oraz A2 na zachód od Konina. Zarządzający tymi autostradami musieliby również zrezygnować z bramek i zgodzić się na stosowanie jednego systemu elektronicznego na wszystkich polskich autostradach, pobierającego jednak opłaty według różnych stawek.

Jak podaje “Dziennik Gazeta Prawna”, bardzo możliwym jest, porozumienie rządu z firmami będzie miało nieco inny charakter niż na początku planowano. Wszystko wskazuje na to, że bramki na prywatnych autostradach pozostaną, a jedynie będą działały w systemie “zwolnij i jedź” lub nawet “zatrzymaj się i jedź”. Będziemy musieli więc podjechać do szlabanu i dopiero wtedy urządzenie zamocowane do szyby da sygnał do zwolnienia przejazdu, tak samo jak ma to obecnie miejsce w przypadku systemu viaTOLL na autostradach państwowych. Dlaczego? W ten sposób koncesjonariusze chcą oszczędzić sobie problemów z osobami próbującymi różnych sposób na jazdę bez opłat. Nowy system nie będzie więc do końca wygodny, choć i tak znacznie ułatwi przejazd przez Polskę.

Użytkowników aut ciężarowych i dostawczych zainteresuje jeszcze jeden fakt – jeśli koncesjonariusze zarządzający autostradami faktycznie “dogadają się” z rządem, zmieni się sposób rozliczania przejazdów po polskich autostradach. Jeden system elektroniczny ma bowiem wówczas wystarczyć do zapłacenia za wszystkie drogi, robiąc z tego jeden rachunek i ograniczając konieczność płacenia za drogi przez samych kierowców.

Pierwotnie nowy system opłat za drogi miał być gotowy na 2017 rok. Nie wiadomo jednak, czy terminu tego uda się dotrzymać.

Ten wpis ma 0 komentarzy

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.