W nawiązaniu do tekstu:
Rozmowa z prawnikiem: kary za 45-godzinne odpoczynki oraz czas pracy dla kierowców “busów”
W połowie czerwca zapowiadałem internetowy wywiad z prawnikiem, prowadzony w ramach facebookowej serii TimoCom Live. Rozmowa miała dotyczyć dwóch bardzo istotnych kwestii, mianowicie 45-godzinnych odpoczynków w kabinach oraz rejestracji czasu pracy przez kierowców popularnych „busów”.
Oba tematy wzbudzają bardzo duże zainteresowanie, w związku z czym TimoCom przygotowało krótkie podsumowanie obu wywiadów. Ponadto oba wywiady pojawiły się na YouTube, jako nagrania o długości 26 oraz 11 minut. Dlatego też oba podsumowania oraz wywiady możecie znaleźć poniżej.
Dodam, że w obu wywiadach rozmówcą był Bartłomiej Muc – współwłaściciel Kancelarii Transportowej Koben, ekspert z zakresu analizy i rozliczeń czasu pracy kierowców, a przy okazji posiadacz prawa jazdy na samochody ciężarowe i autobusy.
Temat nr 1: Busy – czas pracy w Niemczech i Francji – niezbędnik kierowcy
Panuje przekonanie, że w transporcie międzynarodowym kierowcy pojazdów o masie całkowitej (DMC) poniżej 3,5 t jadąc przez Francję lub Niemcy nie muszą ewidencjonować swojego czasu pracy. Niestety zarówno w Niemczech, jak i we Francji obowiązują krajowe przepisy, które rozciągają paragrafy rozporządzenia 561, dotyczącego kierowców ciężarówek (DMC ponad 3,5 t), także na szoferów mniejszych pojazdów – „busów”.
W Niemczech kierowca „busa” powinien prowadzić tzw. Kontrollbuch, natomiast we Francji Indywidualną Książkę Kontroli (LIC). „Jest to dokument ścisłego zarachowania – jest numerowany, więc nie wystarczy sobie wydrukować na drukarce „PDF’a”, tylko trzeba mieć konkretną książkę z ponumerowanymi stronami.” podkreśla Bartłomiej Muc.
Prowadząc ewidencję należy:
- – systematycznie wypełniać dokumentację,
- – przewozić ją w pojeździe,
- – udostępniać ją na żądanie organu kontroli,
- – udokumentować aktywność 28 dni wstecz.
Ważne! Organy kontrolujące mogą sprawnie zweryfikować dokumentację: „Proszę pamiętać o tym, że drogi naszpikowane są masą systemów, kamer monitorujących ruch, do których służby kontrolne mają dostęp. Kierowcy płacąc elektronicznie opłatę za poruszanie się po drogach płatnych, również rejestrują swoją pozycję i czas. Większość samochodów wyposażonych jest także w GPS’y, do których – zdarzają się takie sytuacje – służby kontrolne również starają się dostać.” zwraca uwagę ekspert z Kancelarii Koben.
Kto może dokonać kontroli ewidencji czasu pracy?
W Niemczech:
- – Celnicy
- – BAG, czyli odpowiednik polskiej Inspekcji Transportu Drogowego.
We Francji:
- – DREAL (Regionalne Dyrekcje ds. m. in. Środowiska i Transportu)
- – Celnicy
- – Inspekcja Pracy (Direccte)
- – Policja
- – Żandarmeria.
Kontrola może przybrać zaskakującą formę: „Mieliśmy ostatnio przypadek z Francji. Kierowca skarżył się, że kontrolujący zabrał mu wszystkie śmieci, które miał, czyli „przekopał” mu kabinę. Z tych śmieci wyłowił wszystkie te kwity, które potwierdzały, że kierowca mija się z prawdą: rachunek z McDonald’s, kwitek z toalety itd.” relacjonował podczas transmisji Bartłomiej Muc.
Nagranie wywiadu:
Temat nr 2: Odpoczynek 45 h w kabinie ciężarówki – co warto wiedzieć?
Co właściwie oznaczają sformułowania „regularny tygodniowy okres odpoczynku” oraz „skrócony tygodniowy okres odpoczynku”?
Te pojęcia mamy zdefiniowane w rozporządzeniu z 2006 roku – rozporządzeniu 561. Regularny odpoczynek tygodniowy to nieprzerwany odpoczynek trwający co najmniej 45h. Natomiast skrócony odpoczynek tygodniowy to okres pomiędzy 24 a 45 godzinami.
Jakich reguł powinien przestrzegać kierowca odbierając 45-godzinny odpoczynek?
Każdy tydzień musi zawierać odpoczynek tygodniowy. Natomiast co drugi odpoczynek może być skrócony – nie musi trwać 45 godzin, może trwać krócej, tak jak powiedzieliśmy wcześniej, nie mniej niż 24 godziny.
Czy jest jakiś limit czasowy, który powinien być przestrzegany między jednym, a drugim odpoczynkiem?
Owszem. Pomiędzy odpoczynkami tygodniowymi nie może minąć więcej niż 6 okresów 24- godzinnych, czyli 144 godziny. Niestety, często szkoląc kierowców, spotykamy się ze stosowaniem przez nich mylnych pojęć, np.: 6 „cykli”. Kierowcy, którzy jeżdżą w podwójnej obsadzie mówią również, że jest to 6 okresów 30- godzinnych. Nic bardziej mylnego, tutaj mówimy o sztywnym czasie 6 dni. Nic więcej.
Wiemy już jak wygląda prawidłowy odbiór odpoczynków tygodniowych, zapytam teraz o to, jak wygląda ich kontrola?
Tutaj wszystko zależy od kraju, w którym kierowca jest kontrolowany. Zadaniem kontrolującego jest przede wszystkim sprawdzenie, czy odpoczynek 45-godzinny został zarejestrowany w tachografie. Przyjmuje się, że jeżeli karta była w tachografie, wówczas kierowca przebywał w pojeździe. To jest pierwsza kwestia. Druga to to, czy odpoczynek, jeżeli kierowca już był w pojeździe, został odebrany w kraju, z którego pochodzi kierowca. Jeżeli tak, kontrolujący odstępują od nałożenia kary, natomiast w każdym innym przypadku nakładają kary. I tutaj nie ważne, gdzie ten odpoczynek miał miejsce, jeżeli będziemy kontrolowani we Francji, a odpoczynek był odbierany w Portugalii wówczas również zostaniemy ukarani.
Nagranie wywiadu: