OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 14 Wrzesień, 2015

Prototyp kabiny przyszłości od firmy Kamaz, czyli bieżnia, prysznic i kuchnia zamknięte w szoferce Axora


Kamaz postanowił pochwalić się swoją wizją kabiny przeznaczonej do ciężarówki przyszłości. Powyższy film przedstawia nową szoferkę nie tylko na grafikach, lecz także na przykładzie istniejącego prototypu. A co ciekawego w niej znajdziemy?

Jako pierwsze przedstawione zostaje środowisko pracy, czyli instrumenty, przy pomocy których będzie odbywało się dowodzenie pojazdem. I tak na przykład nawigacja satelitarna wyświetli się na 13-calowym tablecie, część informacji pojawi się na samej szybie, tuż przed wzrokiem kierowcy, zaś telefon będzie można umieścić w kierownicy, gdzie połączy się on z samochodem i pozwoli zapewne na sterowanie wybranymi funkcjami. Może to swoją drogą dziwić w czasie gdy korzystanie z mobilnych aplikacji jest jednym z najczęstszych powodów wypadków i na każdym kroku próbuje się z tym walczyć. Nie jest jednak wykluczonym, że połączenie telefonu i kierownicy powstało z myślą o pracy na autopilocie, wszak Kamaz jest przecież na liście producentów, którzy aktywnie pracują nad samojeżdżącymi ciężarówkami.

kamaz_1842_podwozie_pod_zabudoweWróćmy jednak do samej kabiny, bo w części przewidzianej na wypoczynek robi się jeszcze ciekawiej. Tam wszystko bazuje na stosunkowo płaskiej zabudowie, z której może wychylić się pełne zaplecze potrzebne kierowcy do życia, a i nie zabrakło miejsca na umieszczone pod dachem schowki. Mamy niewielką kuchenkę z płytą indukcyjną, mamy praktyczny stolik, a do tego dochodzi mikrofalówka, zlew, czy nawet kabina prysznicowa. Ba, lista wyposażenia nie kończy się nawet na bieżni, natomiast jeśli chodzi o łóżko, to jest ono zamontowane podobnie jak w dawnej Scanii Topline, nad fotelami. A wszystko to zamknięto w poszerzonej do 2,5 metra i pozbawionej tunelu silnika kabinie Mercedesa Axora!

No to teraz trzeba czekać, aż takie kabiny przejdą z ekranów komputerów do salonów sprzedaży, co Kamaz przewiduje na okolice roku 2020. Warto przy okazji przypomnieć, że w połowie lat 20-tych skończą się testy bezzałogowych Kamazów, opisywane TUTAJ.

Poniżej macie dla porównania kabinę Mercedesa Axora z 2011 roku, w kompletacji dla krajów pozaeuropejskich.

Ten wpis ma 7 komentarzy

 1. Gilu napisał(a):

  Bieżnia ? Żeby przy hamowaniu rozwalić sobie łype ? 😀

 2. Człowiek napisał(a):

  Ruscy to mają wyobraźnię.haha 😀 Przecież gdyby razem te dwie połówki złączyć to tam nie będzie miejsca żeby się obrócić. Z resztą ciągle wchodzenie na górne wyrko nawet żeby poleżeć raczej mija się z celem, i projektanci Scanii 4 bardzo dobrze o tym wiedzieli.
  No i ciekawe jak wysoko byłaby zawieszona ta kabina skoro usuneli tunel.
  Jak dla mnie to jest typowe dla ruskich, pokazywanie swojej “lepszości” od zachodu, pomimo że im daleko.

 3. Sinecod napisał(a):

  Obawiam się że z tą kabiną będzie jak z prototypami nowych kabin do Kamazów sprzed 30-tu laty. Skończyło się jedynie na pokazówkach. Sama kabina może i jest ciekawa, ale raz- czasy domowo urządzonych kabin minęły (a takie kabiny są na rynku dostępne od zewnętrznych podmiotów ale i ceny mają piękne, co zresztą opisywaliście u siebie) a dwa- na wschód od PL ciężarówki nowsze jak Euro5 nie mają sensu. W rozmowach z litewskimi kierowcami wychodzi na to że im prostsza i bardziej toporna maszyna, tym większa pewność dojazdu do celu w Rosji. Jeżeli Litwini mają w swojej flocie wozy Euro5 w górę, to puszczają je jedynie na zachód. Stąd też ta kabina t z jednej strony pokazówka a z drugiej- coś co mogło by być oferowane głównie na rynek zachodni, a do tego jeszcze daleko i nie wiadomo czy w ogóle Kamaz cokolwiek zdziała na rynek zachodu.

  Jednak mimo wszystko koncepcja ciekawa i za to należy się uznanie Rosjanom.

 4. jamnik napisał(a):

  To do aut autonomicznych czyli jak najbardziej ma sens po drugie dziś nowość ciekawostka i tak to traktujmy ale nie wiadomo co jutro przyniesie może wejdzie do produkcji życzę jak najlepiej jeżeli tak mają być wyposażone kamazy chciałbym takim jeździć takie pomysły na leży chwalić

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.