Prototyp kabiny przyszłości od firmy Kamaz, czyli bieżnia, prysznic i kuchnia zamknięte w szoferce Axora

Kamaz postanowił pochwalić się swoją wizją kabiny przeznaczonej do ciężarówki przyszłości. Powyższy film przedstawia nową szoferkę nie tylko na grafikach, lecz także na przykładzie istniejącego prototypu. A co ciekawego w niej znajdziemy?

Jako pierwsze przedstawione zostaje środowisko pracy, czyli instrumenty, przy pomocy których będzie odbywało się dowodzenie pojazdem. I tak na przykład nawigacja satelitarna wyświetli się na 13-calowym tablecie, część informacji pojawi się na samej szybie, tuż przed wzrokiem kierowcy, zaś telefon będzie można umieścić w kierownicy, gdzie połączy się on z samochodem i pozwoli zapewne na sterowanie wybranymi funkcjami. Może to swoją drogą dziwić w czasie gdy korzystanie z mobilnych aplikacji jest jednym z najczęstszych powodów wypadków i na każdym kroku próbuje się z tym walczyć. Nie jest jednak wykluczonym, że połączenie telefonu i kierownicy powstało z myślą o pracy na autopilocie, wszak Kamaz jest przecież na liście producentów, którzy aktywnie pracują nad samojeżdżącymi ciężarówkami.

kamaz_1842_podwozie_pod_zabudoweWróćmy jednak do samej kabiny, bo w części przewidzianej na wypoczynek robi się jeszcze ciekawiej. Tam wszystko bazuje na stosunkowo płaskiej zabudowie, z której może wychylić się pełne zaplecze potrzebne kierowcy do życia, a i nie zabrakło miejsca na umieszczone pod dachem schowki. Mamy niewielką kuchenkę z płytą indukcyjną, mamy praktyczny stolik, a do tego dochodzi mikrofalówka, zlew, czy nawet kabina prysznicowa. Ba, lista wyposażenia nie kończy się nawet na bieżni, natomiast jeśli chodzi o łóżko, to jest ono zamontowane podobnie jak w dawnej Scanii Topline, nad fotelami. A wszystko to zamknięto w poszerzonej do 2,5 metra i pozbawionej tunelu silnika kabinie Mercedesa Axora!

No to teraz trzeba czekać, aż takie kabiny przejdą z ekranów komputerów do salonów sprzedaży, co Kamaz przewiduje na okolice roku 2020. Warto przy okazji przypomnieć, że w połowie lat 20-tych skończą się testy bezzałogowych Kamazów, opisywane TUTAJ.

Poniżej macie dla porównania kabinę Mercedesa Axora z 2011 roku, w kompletacji dla krajów pozaeuropejskich.