Protest polskich przewoźników na granicy z Ukrainą – ciągniki zablokowały przejazd

W nawiązaniu do tekstu:

Kolejki na granicy: Polska oskarża Ukrainę, Ukraina Polskę, a kierowcy stoją tygodniami

Internetowe rozmowy z ubiegłego tygodnia nie pozostawiły żadnych złudzeń – Polska i Ukraina nie są w stanie porozumieć się w sprawie kolejek na granicy. Obie strony przedstawiły serię przeciwstawnych argumentów, wzajemnie oskarżając się o łamanie zawartych umów i postanowień. Dlatego też zdesperowani przewoźnicy musieli wziąć sprawy w swoje ręce, rozpoczynając dzisiaj blokadę przejścia granicznego w Dorohusku.

Protestacyjna blokada stanęła po polskiej stronie, obejmując ruch w obu kierunkach. Przewoźnicy chcą umożliwiać przejazd co najwyżej jednej ciężarówki na godzinę, a do utworzenia blokady wykorzystali po prostu własne ciągniki. Na kabinach można też znaleźć trzy protestacyjne postulaty, które przepisałem Wam poniżej:

1. Powroty z Ukrainy na pusto bez kolejki, osobnym pasem;
2. Wprowadzenie 24-godzinnej odprawy fitosanitarnej-weterynaryjnej;
3. Przywrócenie zezwoleń dla przewoźników ukraińskich.

Zwłaszcza dwa pierwsze postulaty wydają się stosunkowo łatwe do spełnienia, a przy tym pokrywałyby się ze wspomnianymi, polsko-ukraińskimi umowami. Nie ma też żadnych wątpliwości, że spełnienie tych dwóch punktów znacznie skróciłoby kolejki, oszczędzając przewoźnikom z obu krajów wielodniowego oczekiwania przed granicą. Za to z punktem trzecim może być znacznie większy problem, jako że mowa tutaj o porozumieniu wynegocjowanym aż na szczeblu unijnym.

W chwili obecnej rozmowy podobno już trwają, więc istnieje pewna szansa na powodzenie akcji. Gdyby jednak protest musiał zostać utrzymany, przez brak odpowiedniej reakcji ze strony rządzących, firmy wyrażają gotowość do nawet miesięcznego działania, grożąc przy okazji blokadą kolejnych terminali. W praktyce oznaczałoby to wydłużanie kolejek o kilkaset ciężarówek na dobę, a więc o nawet kilka kilometrów. Na coś takiego Ukraina naprawdę nie może sobie pozwolić, z racji uzależnienia między innymi od polskich, drogowych dostaw paliwa.

Nagrania wykonane przez Tomasza: