Jak produkuje się kabiny samochodów ciężarowych, na przykładzie ostatniej Scanii poprzedniej generacji

Jak przebiega proces produkcji kabiny samochodu ciężarowego? Scania uwieczniła to niedawno na filmie, w związku z zakończeniem produkcji pojazdów poprzedniej generacji.

Nagranie przedstawia proces produkcji kabiny typu CG19. Mowa więc o szoferce z powiększonym tunelem silnika, zawieszonej nieco niżej niż w serii R. Była to też kabina sypialna, pozbawiona podwyższonego dachu i wytworzona w holenderskiej fabryce.

Tak skonfigurowane nadwozie trafiło do ostatniej Scanii poprzedniej generacji, jaka została wyprodukowana na Europę. Był to ciągnik siodłowy typu G410, w niezbyt bogatej konfiguracji. Co więcej, nieoficjalnie udało mi się dowiedzieć, że ten ostatni egzemplarz został przeznaczony dla klienta z Polski (to akurat nie okazała się prawda, jako że pojazd właśnie przekazano klientowi z Holandii).

Obecnie Scanie dotychczasowej generacji produkowane są wyłącznie w Brazylii, z myślą o rynkach pozaeuropejskich. Wkrótce ma to jednak ulec zmianie, jako że również poza Europą zadebiutuje nowy model. Dlatego też wiosną 2019 roku także brazylijska fabryka ma przejść całkowicie na auta nowej generacji.