Produkowany od 32 lat Land Cruiser 70 przeszedł modernizację – jest bezpieczny i względnie ekologiczny

toyota_land_cruiser_70_australia_2016_3

Toyota zmodernizowała swój model Land Cruiser. Nie mówię tutaj jednak o nowoczesnym samochodzie, który regularnie widujemy na europejskich przedmieściach, lecz o Land Cruiserze Serii 70, który pozostaje w produkcji od 1984 roku. Samochód ten oferowany jest między innymi na Bliskim Wschodzie, w Afryce oraz w Australii i właśnie z myślą o tym ostatnim rynku przeprowadzono ostatnią modernizację.

Wiele samochodów o bardzo długim stażu rynkowym, jak Land Rover Defender, Volkswagen T2, czy nawet Fiat Uno, zostało uśmierconych przez normy bezpieczeństwa lub też wymagania ekologiczne. Wraz ze wspomnianą modernizacją Land Cruisera Toyota pokazała jednak, że 32-letnia konstrukcja może spełniać wszelkie normy, w tym także te związane z bezpieczeństwem. Dzięki pewnym zamianom w konstrukcji podwozia, a także wzbogaceniu wyposażenia, Seria 70 w wersji z pojedynczą kabiną zdołała bowiem zdobyć pełne pięć gwiazdek w australijskich testach zderzeniowych. Zobaczcie sami:

Jeśli chodzi o zmiany w podwoziu, to chodzi tutaj przede wszystkim o zastosowanie nieco wydłużonej i usztywnionej ramy. Aż 12 paneli nadwozia wymieniono na grubsze, opracowano nową konstrukcję foteli, a także zwiększono ilość poduszek powietrznych. Co zaś najciekawsze, ta bądź co bądź archaiczna konstrukcja ma teraz także system stabilizacji toru jazdy, kontrolę trakcji, układ wspomagający hamowanie awaryjne, czy też system wspomagający ruszanie na podjeździe.

A co z silnikiem? Ten ma być teraz o 10,1 proc. bardziej ekonomiczny, dzięki zmianie oprogramowania, wtrysków oraz filtra cząstek stałych. Choć z drugiej strony nadal jest to prosty i niewysilony turbodiesel o układzie V8. Z pojemności 4,5 litra generuje on jedynie 202 KM oraz 430 Nm.

2016 Toyota LandCruiser 70 Series Single Cab Chassis GXL

2016 Toyota LandCruiser 70 Series Single Cab Chassis GXL

2016 Toyota LandCruiser 70 Series Single Cab Chassis with Toyota Genuine Industry Accessories

2016 Toyota LandCruiser 70 Series Single Cab Chassis Workmate