Premiera Volvo FH, FM i FMX w Indiach oraz duże zamówienie na Scanie, czyli segment premium

volvo_fh_2012_indie

Z coraz zimniejszej, nękanej mgłami Polski przenieśmy się na chwilę do upalnych i słonecznych Indii. Tamtejszy rynek pojazdów użytkowych jest bowiem bardzo ciekawym tworem, na którym swoich sił próbują także europejscy producenci.

Volvo Trucks zaprezentowało właśnie w Indiach nowe ciężarówki z serii FH, FM, FMX. W odróżnieniu od Europy, gdzie pojazdy te nie są może najtańsze, lecz też nikt nie postrzega ich jako ekskluzywnej klasy premium, w Indiach nowe FH, FM oraz FMX mają być właśnie niszową ofertą dla najbogatszych. Cały indyjski rynek samochodów ciężarowych z tej klasy cenowej to jedynie około 1500 egzemplarzy rocznie, co dobitnie pokazuje, że słowo „niszowy” nie zostało przeze mnie użyte na wyrost.

Niemniej Volvo Trucks chętnie na tym niewielkim rynku zainwestuje, dostrzegając jego wzrastający potencjał oraz rosnące potrzeby mieszkańców kraju. W chwili obecnej Szwedzi mają w garści aż 68 proc. tamtejszego segmentu premium i dzięki premierze nowych modeli chcą dominację tę utrzymać. Co natomiast z klientami, których nie stać na nowe FH, FM i FMX? Ci mogą zdecydować się na pojazdy marki Eicher, będące budżetową propozycją Volvo Trucks dla indyjskich przewoźników. Ciekawostką w przypadku tej firmy jest oferowanie 49-tonowych ciężarówek z silnikami o mocy maksymalnie 280 KM. Więcej na temat pojazdów marki Eicher pisałem już TUTAJ. Na zdjęciu u góry: poprzednia generacja FH w indyjskiej konfiguracji.

Wróćmy jednak jeszcze na chwilę do luksusowego segmentu premium, w którym również Scania próbuje ugrać coś dla siebie. Spółka Scania India dostarczyła ostatnio 150. ciężarówkę typu P410 8×4 dla indyjskiej firmy BGR Mining & Infra Private Ltd, jednego z największych podmiotów wydobywczych w kraju. BGR zdecydowało się na zakup aż 150 egzemplarzy serii P z wywrotką mieszczącą 18,8 m3 kamieni, a także skrzynią biegów Opticruise. W Indiach takie P410 to pojazd oczywiście bardzo drogi i robiący ogromne wrażenie. A wygląda on konkretnie tak:

14031-018 scania_p410_bgr_indie_wywortka_2