Prawo jazdy zabrane za nadmiar pasażerów – policja opublikowała pierwszą przestrogę dla kierowców

prawo_jazdy_odebrane_za_duzo_pasazerowWraz z początkiem tego tygodnia w Polsce zaczęły obowiązywać nowe zasady tymczasowego zatrzymywania praw jazdy. Po pierwsze, jeśli przekroczymy w terenie zabudowanym prędkość o ponad 50 km/h, uprawnienia stracimy na dokładnie trzy miesiące. Po drugie, dokładnie taka sama kara grozi za przewożenie niedozwolonej ilości pasażerów w pojeździe. Po trzecie natomiast, jeżdżenie pomimo zatrzymania prawa jazdy będzie oznaczało kolejne trzy miesiące zakazu, łącznie sześć, natomiast zignorowanie także i tej kary skończy się po prostu całkowitym anulowaniem uprawnień. Dlaczego jednak o tym przypominam? A dlatego, że policja opublikowała właśnie pierwszy komunikat opowiadający o zatrzymaniu prawa jazdy właśnie za nieregulaminową ilość pasażerów. Zapraszam do lektury:

Zgodnie z nowymi przepisami za przewożenie zbyt dużej liczby osób kierującemu zatrzymywane jest prawo jazdy na 3 miesiące. Z nowymi przepisami zetknął się już m.in. kierowca busa wykonującego regularne przewozy pasażerskie, zatrzymany przez jaworskich policjantów. Jak się okazało podczas kontroli, przewoził on o 7 pasażerów za dużo. Mężczyzna utracił prawo jazdy oraz został ukarany mandatem. Na jego konto wpłynęło również 7 punktów karnych.

19 maja, tuż po godz. 9 rano, na jednej z ulic w Jaworze policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli busa. Podczas kontroli okazało się, że podróżuje nim nadmierna liczba pasażerów. VW należący do jednego z prywatnych przewoźników wykonywał regularne przewozy pasażerskie na terenie powiatu jaworskiego.

Pojazd był przystosowany do przewozu 18 pasażerów. Podczas kontroli okazało się, że kierowca zabrał 7 osób więcej. Policjanci w związku z powyższym zatrzymali siedzącemu za kierownicą VW, 47-letniemu mieszkańcowi Wałbrzycha, prawo jazdy. Został on ukarany również mandatem w wysokości 500 złotych, a na jego konto wpłynęło 7 punktów karnych.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi od poniedziałku (18 maja 2015 r.) nowymi przepisami, kierowca straci prawo jazdy m.in. za zbyt dużą liczbę przewożonych w aucie osób. W praktyce, policjant w czasie kontroli drogowej, po stwierdzeniu naruszenia przepisów, zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i przesyła je do właściwego starosty, który – wydając decyzję administracyjną – formalnie zatrzyma dokument.

Za pierwszym razem zatrzymanie prawa jazdy następuje na 3 miesiące. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do sześciu miesięcy. Kolejna „wpadka” bez prawa jazdy zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

Powinniśmy również pamiętać, że już samo przewożenie osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym stanowi poważne zagrożenie dla wszystkich pasażerów, a w przypadku zdarzenia drogowego może być tragiczne w skutkach.