Prawo jazdy kategorii B do 7,5 tony – Londyn chce wrócić do zasad z 1997 roku

Unijne przepisy w zakresie prawa jazdy kategorii B robią się coraz bardziej oderwane od rzeczywistości. Nie dość, że 3,5-tonowe ograniczenie powstało jeszcze w latach 60-tych ubiegłego wieku, gdy mało które auto dostawcze osiągało 1500 kilogramów masy własnej, to jeszcze poszczególne kraje zostały zmuszone do zniesienia bardziej liberalnych przepisów. Mowa tutaj o Brytyjczykach oraz Niemcach, którzy odpowiednio do 1997 oraz 1999 roku pozwalali z prawem jazdy kategorii B prowadzić także pojazdy 7,5-tonowe.

Teraz jednak władze z Londynie myślą o powrocie do starych przepisów. Z racji niedawnego opuszczenia Unii Europejskiej, a także ogromnego niedoboru kierowców zawodowych na brytyjskim rynku pracy, ministerstwo transportu chce znowu rozszerzyć kategorię B na samochody ciężarowe o DMC do 7,5 tony. Nie miałyby temu towarzyszyć żadne dodatkowe egzaminy, a oficjalne konsultacje w tej sprawie wystartują już w najbliższym czasie. Zapowiadane są też obrady w brytyjskim parlamencie oraz przeprowadzenie eksperckich analiz.

Jak natomiast oceniać tę brytyjską propozycję? Tak naprawdę można na to patrzeć na dwa sposoby – techniczny oraz rynkowy. Z tej pierwszej strony 7,5-tonowa ciężarówka dosyć znacząco różni się od pojazdu 3,5-tonowego. Różnicą jest chociażby charakterystyka pneumatycznych hamulców, czy umiejscowienie nadwozia względem podwozia. Z drugiej zaś strony, prowadzenie pojazdów o DMC między 3,5 a 7,5 tony to praca mało atrakcyjna dla kierowców z prawem jazdy kategorii C. Na cięższych pojazdach jeździ się bowiem bardziej komfortowo, a przy tym zwykle więcej zarabia. Jeśli więc dopuści się do 7,5-tonowych ciężarówek osoby bez kategorii C, liczba osób chętnych do pracy może znacząco wzrosnąć.

Na koniec dodam, że dopiero co z podobną propozycją wyszli też Niemcy, choć tym razem nie miało to miejsca na szczeblu rządowym. Więcej informacji w następującym artykule: Nawet 12-tonowe ciężarówki na kategorię B – niemiecki pomysł na ręce do pracy. Przypominam też niedawną prezentację 10-tonowego, amerykańskiego Forda F-650 Super Duty, który został przygotowany z myślą o kierowcach pozbawionych ciężarowego prawa jazdy: Wrażenia z jazdy Fordem F-650 – ciężarówka za 39 dolarów, na zwykłe prawo jazdy