OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 25 Luty, 2015

Prawo jazdy jest za drogie? Ten kierowca przez kilkanaście lat jeździł ciężarówką bez uprawnień…

Zdobycie pełnych uprawnień do kierowania samochodami ciężarowymi to koszt zbliżający się nawet do 10 tys. złotych. Okazuje się jednak, że ponoszenie takich kosztów wcale nie jest konieczne, bo jak pokazuje najnowszy komunikat WITD we Wrocławiu, bez uprawnień ciężarówką można jeździć nawet przez kilkanaście lat. Zapraszam do lektury:

itd_bez_prawa_jazdy_ciezarowka_kilkanascie_lat

24 lutego 2015 po północy Kłodzku przy ulicy Mickiewicza na drodze krajowej nr 46 inspektorzy z kłodzkiego oddziału dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego wraz z funkcjonariuszami Placówki Straży Granicznej w Kłodzku zatrzymali do kontroli 40 tonowy pojazd ciężarowy prowadzony przez mieszkańca województwa śląskiego.

W trakcie kontroli kierowca nie okazał prawa jazdy. Po sprawdzeniu w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) ustalono, że kierowcy na mocy wyroku sądu  zatrzymano uprawnienia w związku z kierowaniem pojazdem w stanie nietrzeźwości. Pomimo upływu czasu kierowca nie uzyskał na nowo uprawnień i przez kilkanaście lat prowadził pojazdy (także zawodowo) bez wymaganych uprawnień. Szofer unikał kontroli drogowych m. in. poprzez poruszanie się nocą i nasłuch CB radia. Ciekawostką jest to, że kierowca kierował pojazdem także poza granicami Polski.

Z powodu tego, że kierowca nie posiadał prawa jazdy nie został również poddany badaniom lekarskim oraz psychologicznym. Kontrola wykazała też, że  nie posiadał szkolenia wymaganego przy przewozie towarów a zatem nie mógł się legitymować kwalifikacją kierowcy zawodowego.

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami kierowcę ukarano mandatem karnym. Ponadto, pomimo pory nocnej, wezwano ma miejsce kontroli przedsiębiorcę, który przyjechał z innym kierowcą posiadającym stosowne kwalifikacje ( w tym prawo jazdy odpowiedniej kategorii). Przybyły na miejsce kontroli przewoźnik przyznał, iż nie widział prawa jazdy kierowcy i nie skierował go na wymagane badania oraz szkolenie. Wobec takich, nie budzących wątpliwości ustaleń kontroli konsekwencje karne wyciągnięto również w stosunku do przedsiębiorcy.

Zatrzymanie pojazdu do kontroli nastąpiło na odcinku drogi krajowej nr 46 gdzie dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń z udziałem samochodów ciężarowych.

Opisana sytuacja jest już kolejnym w tym roku stwierdzonym prze dolnośląską ITD przypadkiem kierowania pojazdem bez posiadania wymaganych uprawnień i kwalifikacji.

Źródło: WITD Wrocław

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować:

Ten wpis ma 9 komentarzy

 1. Bob napisał(a):

  Prawko to nie bagatela 10 na prawko jeszcze świadectwo które mało nie kosztuje badania trzeba też samemu robić bo ustawowo pracodawca nie zwraca do tego karta w sumie wszystko około 6 miesięcy a potem tyranie po minimum 12h życie w budzie i gówniane zarobki

 2. głos ulicy napisał(a):

  jak Bob napisał prawko z całym asortymentem żeby usiąść za fajere to w moim przypadku prawie 8 koła a pracodawcy dumnie zatrudniają na umowę o prace bo przecież ciężko o stałą robotę a że najniższa krajowa na świstku i trochę więcej na łapę to już inna para kaloszy więc nie ma się co dziwić gościowi .

 3. Czytelnik napisał(a):

  A ja mam takie pytanie mianowicie mam dwóch kolegów którzy maja po 16 lat.Jeden z nich ma firmę transportową i prowadzi ciągnik siodłowy z naczepą a drugi jeździ z kolegą i też prowadzi ciągnik siodłowy chciałbym więc wiedzieć jakie kary ich czekają jeśli złapie ich policja lub inspekcja.

  • KieroWroclaw napisał(a):

   Kary na pewno dostaną duże, nie mówiąc już o nagłówkach w gazetach “16-latek za kierownicą tira” itd. itp. Jednak chwali sie to, że są młodzi i są już przedsiębiorczy.

   • Bob napisał(a):

    Sytuacja z przed 16 lat kiedy to koledze nagle zmarł ojciec który miał dwa zestawy. Kumpel skoczył na stadion X lecia zakupił prawko i śmiga do dziś

 4. Bob napisał(a):

  Niewielkie
  “Zgodnie z treścią załącznika do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, w którym zostały określone wysokości grzywien za poszczególne wykroczenia, za kierowanie pojazdem silnikowym (pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego) przez osobę mniemającą uprawnień do kierowania pojazdami grozi kara grzywny w wysokości 500 zł.

  W przypadku, gdy osoba prowadząca pojazd nie posiada uprawnień wymaganych dla danego rodzaju pojazdu, grzywna wyniesie 300 zł. Natomiast kierowanie bez uprawnień rowerem lub pojazdem zaprzęgowym karane jest grzywną w wysokości 100 zł.”

 5. krzysiek napisał(a):

  powiadam Wam niedługo więcej takich opisywanych przypadków będzie oj więcej …

 6. Bob napisał(a):

  Mój kolega (sytuacja z przed 20 lat) jako 15 latek jeździł zestawem po kraju, prawko ze stadionu. Zmarł mu ojciec który miał transport jednoosobowy matka nie pracowała inwalidka i jeszcze 2 siostry i brat (rodzeństwo młodsze).

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.