Prawo jazdy na ciężarówkę już od 17 roku życia – niemiecki pomysł na zwiększenie liczby kierowców

szkolenie_profesjonalni_kierowcy

W nawiązaniu do tekstu:

Uchodźcy z Syrii zasiądą za kierownicami niemieckich ciężarówek? Angela Merkel ma już na to cały plan

Niemcy mieli już pewien pomysł na zorganizowanie dodatkowych kierowców – sama Angela Merkel zaproponowała, że do drogowego fachu można by przygotować przyjętych w ostatnim czasie uchodźców. Co jednak nie dziwi, idea ta spotkała się z powszechnym oburzeniem i raczej nie zostanie zrealizowana. Dlatego też Niemcy przygotowali już nowy plan…

Możliwość kierowania samochodami ciężarowymi w wieku 17 lat – oto nowa niemiecka recepta na braki kadrowe. Za opracowanie tego pomysłu odpowiedzialna jest Niemiecka Rada ds. Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym (DVR), zwracając przy tym uwagę na szereg zalet. Po pierwsze, 17-latkowie mieliby zostać objęci specjalnym nadzorem, który przynajmniej w teorii rozwiązałby kwestię bezpieczeństwa. Po drugie, obniżenie minimalnego wieku zwiększyłoby ilość osób, które mogłyby podjąć się pracy. Po trzecie zaś – choć to argument dosyć pokrętny – kierowcy zaczynający pracę w młodszym wieku szybciej będą osobami z dużym doświadczeniem i szybciej przejdą na najbardziej wymagające trasy.

Pomysł przygotowany przez Radę to jak na razie tylko pomysł. Nie jest więc przesądzone, czy kiedykolwiek wejdzie on w życie.