Praca dla autotransporterów na prąd – po Niemczech i Szwajcarii z nowymi Porsche

Szwajcarska firma Galliker Transport była pierwszym przewoźnikiem w Europie, który wdrożył do eksploatacji elektryczny autotransporter. Dzisiaj firma może się już pochwalić większą ilością takich pojazdów, a trzy z nich będą wykonywały stałe zlecenia dla Porsche.

Chcąc budować bardziej ekologiczny wizerunek, Porsche uruchomiło cały program wdrażania ciężarówek bezemisyjnych. Jego elementem jest właśnie korzystanie z elektrycznych autotransporterów, mających wykonywać przewozy krajowe oraz zagraniczne. Będą to zarówno odbiory nowych pojazdów z fabryki, jak i rozwożenie ich do końcowych dealerów.

Pierwszy z trzech autotransporterów obsłuży stałą linię między fabryką Porsche pod Stuttgartem a szwajcarskim placem magazynowym w miejscowości Altishofen, około 60 kilometrów na wschód od miasta Bern. Ładunkiem będą nowe egzemplarze modelu 911, dopiero opuszczające bramy fabryki, a dystans pokonywany w każdą stronę ma liczyć około 300 kilometrów.

Pozostałe dwa zestawy mają jeździć między wspomnianym placem w Altishofen a poszczególnymi dealerstwami Porsche w Szwajcarii. W tym przypadku przewiezie się rozmaite modele tej marki, wytwarzane także w innych fabrykach. Poza tym, w przypadku wolnych miejsc na pokładach, w doładunek mają być brane samochody innych marek.

Autotransportery wdrożone przez Galliker Transport bazują na podwoziach szwajcarskiej marki DesignWerk. Mowa tutaj o firmie należącej do koncernu Volvo i przygotowującej elektryczne wersje jej pojazdów, o znacznie większych bateriach niż w przypadku modeli seryjnych. Można tutaj uzyskać do 500 kilometrów zasięgu na jednym ładowaniu, co jednak odbywa się kosztem jednego miejsca załadunkowego na dolnym pokładzie, z uwagi na umiejscowienie baterii. Co też ciekawe, Galliker Transport zamówiło te pojazdy w dwóch wersjach nadwoziowych – dziennej oraz sypialnej z dodatkowo przyciętym dachem. Producentem zabudów dla wszystkich trzech egzemplarzy jest firma Kässbohrer Transport Technik.

Wersja z dzienną kabiną, odebrana w 2022 roku: