OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 23 Styczeń, 2017

Poznaj unikatowe Volvo Titan TipTop, czyli jeden z 1429 egzemplarzy poprzednika słynnego F88/F89

Muzeum firmy Volvo, działające w Goteborgu, wzbogaciło się w ostatnich dniach o wyjątkowy eksponat. Wyjątkowy na tyle, że wielu miłośników ciężkiej motoryzacji nie potrafiłoby poprawnie wskazać jaki to model. Mówimy tutaj bowiem o Volvie z jakże piękną nazwą Titan TipTop, które z zewnątrz jest niemal identyczne ze swoim bardzo znanym następcą.

Volvo Titan, znane także jako L395 oraz L495, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych modeli tej marki. W swoim czasie był to pojazd z najcięższej klasy wagowej, wyposażony w niemal 10-litrowy silnik, schowany oczywiście po zaokrągloną maską. Debiut tego modelu miał miejsce w 1951 roku, natomiast zakończenie produkcji przypadło dopiero na rok 1965, czyli 14 lat później. Rok przed tą końcową datą, w 1964 roku, zaprezentowano zaś model Titan w jakże nowatorskiej wersji TipTop.

Poniżej: Volvo Titan w klasycznej wersji z silnikiem przed kabiną

volvo_titan_torpedo

Aby poznać historię tej wersji, trzeba wyjaśnić, że na początku lat 60-tych na popularności zaczęły zyskiwać samochody ciężarowe z silnikiem pod kabiną. Dlatego też zarząd firmy Volvo postanowił wprowadzić taki pojazd także do swojej najcięższej, długodystansowej oferty. W tym celu wzięto model Titan i nałożono na niego zupełnie nową kabinę, mieszczącą silniki pod podłogą, a także w sporym tunelu. I w ten sposób powstał Titan TipTop – samochód technicznie identyczny z wytwarzanym już od kilkunastu lat Titaneem, lecz wyposażony w nowoczesną kabinę.

W swoim czasie premiera takiego pojazdu była oczywiście sporą ciekawostką. Trzeba tutaj bowiem zaznaczyć, że Volvo Titan TipTop miało odchylaną kabinę, gwarantującą doskonały dostęp do silnika. W 1964 było to rzeczą bardzo nowatorską, a przy tym bardzo wygodną. Dla porównania, Scania jeszcze do 1968 roku produkowała model LB76, którego silnik umieszczony był pod sztywno zamontowaną kabiną, utrudniając czynności serwisowe. Choć z drugiej strony nie dajcie się też zwieźć stwierdzeniom Volvo, że Titan TipTop był pierwszą europejską ciężarówką z odchylaną kabiną. Jak bowiem tłumaczyłem TUTAJ, fińska firma Sisu zaprezentowała coś takiego jeszcze dwa lata wcześniej, w roku 1962.

Poniżej: Volvo F88 w barwach państwowego przewoźnika z NRD

volvo_f88_deutrans

Jak jednak to się stało, że tak nowatorski pojazd z gamy Volvo szybko został zapomniany? Miało to związek z bardzo krótkim okresem produkcji Titana TipTop, skutkującym wytworzeniem zaledwie 1429 egzemplarzy. Świetnie w pamięć zapadł za to model F88, który zadebiutował już w kolejnym, czyli 1965 roku. Po modelu Titan TipTop odziedziczył on niezmienioną kabinę, szybko stającą się cechą charakterystyczną tego popularnego “bunkra” (tak Polacy określali F88/F89). Z technicznego punktu widzenia F88 wyraźnie się jednak różniło od Titana TipTop, mając zmieniony m.in. silnik, skrzynię biegów, ramę oraz zawieszenie. Trzeba więc powiedzieć, że był to po prostu nowy model.

Wracając natomiast do wspomnianego na wstępnie muzeum. Widoczna poniżej ciężarówka, to właśnie Volvo Titan TipTop, będące jednym z tych 1429 egzemplarzy. W 2017 roku taki pojazd to oczywiście prawdziwy biały kruk i pojawienie się go w muzeum marki to niemałe wydarzenie. Tym bardziej, że samochód ten ma za sobą kompletne prace restauracyjne i jest w naprawdę doskonałym stanie.

volvo_titan_tiptop_muzeum

Ten wpis ma 2 komentarzy

  1. egon napisał(a):

    volvo jako pierwsze zastosowalo turbine i intercoler

  2. KingOfBelarus napisał(a):

    Czy intercooler to nie wiem ale turbinę w silniku ciężarówki pierwszy zastosował Saurer jeszcze przed wojną.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.