Powstaje chłodzący lakier dla samochodów – technologia Nissana trafi do ciężarówek?

Branża elektrycznych aut osobowych niespodziewanie dostarczyła nowości, która może zainteresować także użytkowników ciężarówek. Mowa tutaj o technologii chłodzącego lakieru, która przechodzi właśnie testy w firmie Nissan.

Chłodzący lakier ma ograniczyć nagrzewanie się pojazdu w czasie dłuższych postojów na słońcu. Jak wynika z najnowszych prób porównawczych,  przeprowadzonych na całkowicie odsłoniętej płycie lotniska Tokio-Haneda, nowa technologia może obniżyć temperaturę nadwozia samochodu osobowego o nawet 12 stopni Celsjusza oraz temperaturę wnętrza o 5 stopni Celsjusza.

Dla elektrycznych samochodów osobowych taka różnica oznacza mniej energii zużytej na klimatyzację i tym samym wyraźne wydłużenie zasięgu. Niemniej łatwo też sobie wyobrazić transportowe zastosowanie dla takich lakierów, ograniczając temperaturę w kabinach ciężarówek podczas pauz, czy nawet zmniejszając nagrzewanie się nadwozi chłodniczych. Mogłoby to być tym bardziej efektywne, że ciężarówki mają znacznie wyższy stosunek powierzchni lakierowanej do powierzchni przeszklonej.

Prace nad tym rozwiązanie rozpoczęły się trzy lata temu, a wspomniane testy objęły ponad 100 różnych próbek. Potwierdzono przy tym nie tylko właściwości chłodzące, ale też odporność na sól, odpryski, łuszczenie, zadrapania i reakcje chemiczne. Nadal możliwe ma być też przeprowadzanie napraw. Niestety, wszystko zapowiada się też jak kosztowna technologia, gdyż jak na razie badane są warstwy o grubości 120 mikronów, czyli aż sześć razy grubsze od standardowych. Czy cieńsze warianty zapewnią podobne chłodzenie, tego jeszcze nie wiadomo. Jak natomiast wygląda to od strony technicznej? Wyjaśniają to dwa poniższe akapity:

Metamateriał wykorzystany w lakierze Nissana posiada w swojej mikrostrukturze dwie cząstki, które reagują na światło. Jedna z nich odbija promienie z zakresu bliskiej podczerwieni w świetle słonecznym, które zwykle powodują drgania na poziomie molekularnym w żywicy tradycyjnych lakierów, co prowadzi do produkcji ciepła.

Druga cząstka stanowi prawdziwy przełom – wytwarza fale elektromagnetyczne, które neutralizują promienie słoneczne poprzez przekierowanie energii z dala od samochodu, do atmosfery. Połączenie tych cząstek zawartych w chłodzącym lakierze Nissana ogranicza przenikanie ciepła do powierzchni takich jak dach, pokrywa silnika, drzwi oraz panele.

Na koniec przypomnę, że nagrzewanie się kabin to bardzo niebezpieczny problem towarzyszący letniej pracy kierowców ciężarówek. Wypoczynek we wnętrzu nagrzanym do 32 stopni jest bowiem tak mało efektywny, że statystycznie zwiększa prawdopodobieństwo uczestniczenia w wypadku o 22 procent. Więcej na ten temat: Nie da się wypocząć w nagrzanej kabinie ciężarówki – badanie i zdjęcia z termowizji