Portugalia kolejnym krajem uznającym 25-metrowe ciężarówki – pierwszy taki zestaw przewiezie piwo

25-metrowe ciężarówki wkraczają do kolejnego kraju. Zezwolenie na ich ruch wydali także Portugalczycy, a jako pierwsze skorzystają z tego dwie firmy – przewoźnik XPO Logistics oraz browar Sociedade Central de Cervejas e Bebidas.

Pierwsza portugalska „megaciężarówka” składa się Renault Trucks Gamy T oraz dwóch połączonych ze sobą naczep. Cały zestaw ma 25,25 metra długości i może osiągnąć 60 ton dopuszczalnej masy całkowitej. Jego codzienną pracą będzie zaś transport piwa między browarem w Vialonga a odbiorcami w różnych częściach Portugalii.

Główną zaletą 25-metrowej ciężarówki mają być niskie koszty transportu. XPO Logistics szacuje, że stosunek zużytego paliwa do przewiezionego ładunku będzie tutaj o 20 proc. lepszy, niż w konwencjonalnych zestawach. Dlatego też XPO Logistics zapowiada już kolejne inwestycje w tego typu zestawy w Portugalii.

Warto tutaj przypomnieć, że sąsiadująca z Portugalią Hiszpania stosuje dłuższe zestawy już od 2016 roku. Samo tylko XPO Logistics ma tam już piętnaście takich pojazdów, a ponadto Hiszpanii rozpoczęli też testy zestawów o długości 32 metrów (więcej na ten temat tutaj).

Poniżej zamieszczam też uaktualnioną mapę krajów, które zezwalają na ruch ciężarówek dłuższych niż 16,5 lub 18,75 metra. Państwa te oznaczyłem kolorem szarym, uwzględniając przy tym zarówno typowe „megaciężarówki”, jak i zestawy z pojedynczymi, ale wydłużonymi naczepami. Oczywiście nie mam tutaj na myśli transportów ponadnormatywnych, realizowanych z niepodzielnymi ładunkami.