Poradnik przedsiębiorcy: w co warto wyposażyć pracowników floty?

Publikacja na zamówienie

Już samo zaplanowanie trasy, wydatków, załadunku to niemałe wyzwanie dla fleet managera. Na dodatek należy odpowiednio wyposażyć kierowcę, którego w czasie pracy nie powinno zaskoczyć nic, co może wpłynąć na opóźnienie lub niedostarczenie towaru.

Bezpieczeństwo, komfort podróży, komunikacja z zespołem, finanse czy mechanika – to ważne elementy związane z wyprawieniem w kurs kierowcy, o które trzeba zadbać, zanim pojazd floty wyruszy w trasę. Co powinno znaleźć się w samochodzie oraz portfelu pracownika, żeby uniknąć kłopotliwych sytuacji?

Właściwa ochrona auta oraz kierowcy

Mimo że statystyki mówią o regularnym zmniejszeniu liczby przestępstw związanych z napadami na kierowców lub kradzieżą przewożonego mienia, wciąż zdarzają się sytuacje zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Problemom można jednak zapobiec, skutecznie zabezpieczając zarówno auto, jak i pracownika floty. O ochronie warto myśleć już w momencie decyzji o zakupie samochodu. Wszelkiego rodzaju alarmy i inne formy zniechęcenia złodzieja będą pomocne w trasie.

Planując przejazd, warto też mieć na uwadze miejsca, w których kierowca będzie zatrzymywał się na noc. Lepiej wykupić płatny parking, niż narażać pracownika na niepotrzebny stres, związany

z zatrzymaniem auta na niestrzeżonym poboczu lub stacji. Kierowców, zwłaszcza tych jeżdżących poza granice kraju, przestrzega się bowiem przed różnymi formami samoobrony. Nie należy wozić ze sobą paralizatorów ani gazu, ponieważ poszczególne państwa inaczej interpretują użycie tego typu przedmiotów, a stosowanie ich nawet w obronie koniecznej, może zostać zakwalifikowane jako przestępstwo. W najlepszym wypadku karą będzie grzywna, w najgorszym – sprawa w sądzie oraz areszt.

W przypadku zagrożenia kierowca nie powinien opuszczać pojazdu, a pierwszym krokiem jest wezwanie policji. Pomocne może być CB radio. Nocą natomiast zaleca się włączenie świateł oraz użycie sygnałów dźwiękowych, które mogą zaalarmować innych i odstraszyć napastników. Aby być bezpiecznym wewnątrz kabiny, można zamontować blokadę antywłamaniową do drzwi, która bywa przydatna też przy zabezpieczeniu załadunku. Dobrą praktyką jest zabezpieczenie również karty paliwowej pinem, którego nie wolno zapisywać na kartce w portfelu ani w samochodzie.

Komfort wpływa na efektywność

Im większe zmęczenie jazdą, tym większe ryzyko niedostarczenia towaru na czas. Dlatego komfort kierowcy również powinien należeć do priorytetów fleet managera. Pomogą w tym podgrzewane fotele oraz przestronne miejsce do spania. Podczas samej podróży na wygodę wpływa także dobrej jakości nawigacja, która nie będzie wymagała dodatkowych działań ze strony kierowcy i płynnie przeprowadzi go przez nieznaną trasę. Minimum formalności podczas tankowania oraz zakupów to również spore odciążenie dla pracowników floty. Zamiast gromadzić faktury, lepiej wyposażyć kierowcę w kartę paliwową, dzięki której bezgotówkowo wykona większość operacji. Należy pamiętać, że chodzi tu nie tylko o uzupełnianie paliwa czy drobne zakupy, ale m.in. wizytę w myjni bądź szybki sposób na uiszczenie opłat drogowych.

Swobodna komunikacja

Szybka wymiana informacji między kierowcą a fleet managerem ma duże znaczenie w każdej flocie. Problemów, jakie mogą wyniknąć na trasie, jest wiele, a możliwość wspólnego znalezienia rozwiązania to spory atut. Wyposażenie kierowcy w służbowy telefon oraz opłacenie m.in. rozmów zagranicznych to niemałe ułatwienie w codziennej pracy. Trzeba pamiętać, że kierowca to członek zespołu, a komunikacja z pozostałymi współpracownikami jest nieoceniona. Osoby zarządzające mogą też usprawnić koordynację pracowników i realizację zleceń.

Co w przypadku usterek mechanicznych?

Znaczna część kierowców ma dużą wiedzę na temat mechaniki pojazdów, którymi przemierzają setki kilometrów. Dlatego warto wyposażyć samochód w najczęściej ulegające awarii części zamienne. Przydatny będzie również zestaw kluczy. W przypadku konieczności poważniejszej naprawy, można uczynić kolejny użytek z karty paliwowej i opłacić również niektóre usługi. W pamięci służbowego telefonu powinny znajdować się numery do serwisów czy pomocy drogowej, które mogą okazać się pomoce przy usterce. Należy jednak powstrzymać kierowcę przed własnoręczną naprawą istotnych elementów pojazdu. Chodzi tu głównie o kwestie gwarancyjne oraz bezpieczeństwo pracownika, który sam może doznać urazu, naprawiając auto na własną rękę.