Poradnik dla menedżerów flot: komfortowy przejazd przez Austrię i Niemcy

Publikacja na zamówienie

Sprawne wykonywanie usług transportu międzynarodowego zależy między innymi od załatwienia wszystkich formalności związanych z opłatami drogowymi w kraju przejazdu. Komfort zapewni przede wszystkim zautomatyzowanie tego procesu.

Polska jest obecnie liderem międzynarodowego transportu drogowego w Unii Europejskiej – w roku 2017 rodzime firmy odpowiadały za 18% przewozów na europejskich drogach. Tym samym udało nam się wyprzedzić dotychczasowych liderów – Niemcy, Francję i Hiszpanię[1]. Wiele przewozów wykonywanych jest na terenie Niemiec i Austrii, dlatego w naszym artykule podpowiemy menedżerom flot, jak zapewnić sprawność takich przejazdów, co związane jest również z wygodnym naliczaniem opłat drogowych. W Niemczech i Austrii, podobnie jak w innych krajach europejskich, zostało ono zautomatyzowane, a do tego kierowcy mogą korzystać coraz częściej z kart paliwowych, za pomocą których zapłacą nie tylko za paliwo, ale także za przejazdy płatnymi drogami i tunelami (przykładem takiej karty jest Shell Card). W ten sposób menedżer floty otrzyma zbiorcze faktury od wystawcy karty paliwowej, co ułatwi mu rozliczenia i zarządzanie kosztami parku samochodowego. Automatyzacja naliczania opłat za przejazdy oraz ich sprawne rozliczanie kartami paliwowymi zwiększa komfort pracy zarówno kierowców, jak i menedżera floty.

Opłaty drogowe w Niemczech W Niemczech opłaty drogowe są obowiązkowe dla wszystkich pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej od 7,5 tony. Wysokość opłat drogowych zależy od ilości osi samochodu ciężarowego i jego masy, a także od klasy emisji spalin. Stawki za kilometr kształtują się w 2019 roku następująco:

Operatorem systemu poboru opłat w Niemczech jest firma Toll Collect, która obsługuje system działający od 2005 roku. Opłaty naliczane są elektronicznie za pomocą urządzenia OBU, który instaluje się w pojeździe. Przejechany dystans jest ustalany za pomocą satelity, a dane przekazywane są do operatora systemu. Najpierw konieczna jest jednak rejestracja w systemie opłat – można to zrobić online. Najpierw trzeba zarejestrować przedsiębiorstwo w systemie, a dopiero potem możliwa jest rejestracja samochodu w panelu klienta. Następnie urządzenie OBU jest montowane w autoryzowanym serwisie współpracującym z Toll Collect (najbliższy serwis można znaleźć na stronie WWW operatora systemu). OBU jest wypożyczane nieodpłatnie, należy jednak pokryć koszt jego montażu. W przypadku awarii urządzenia opłatę drogową należy uregulować ręcznie w najbliższym terminalu. Niektóre z urządzeń OBU są uniwersalne – mogą być stosowane nie tylko w Niemczech. Są to np. Toll4Europe, którego można używać w 5 krajach Europy, oraz TELEPASS, użyteczny w 6 krajach oraz na części polskiej autostrady A4.

Opłaty drogowe w Austrii

W Austrii od 1 stycznia 2004 roku działa system poboru opłat drogowych GO Maut. Płatne są nie tylko autostrady, ale również odcinki specjalne dróg. O ile właściciele samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t muszą wykupić winietę, o tyle pojazdy o większej DMC muszą być wyposażone w urządzenie OBU (GO-Box, Toll2Go, Axxes, TELEPASS, Toll4Europe) zamontowane na przedniej szybie. Wcześniej konieczna jest rejestracja w systemie operatora. Procedura wygląda różnie w zależności od wybranego rozwiązania. Zwykle trzeba przesłać skan (lub zdjęcie wykonane smartfonem) dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz jego normy Euro. Opłata rejestracyjna wynosi 5 euro, natomiast urządzenie OBU jest wypożyczane w punkcie GO. Urządzenie można zamontować od razu i od tego momentu jest ważne przez 5 lat.

Wysokość opłat drogowych w Austrii zależy od liczby osi pojazdu, klasy emisji spalin oraz przejechanych kilometrów. Cennik dzieli się na podstawowy oraz obejmujący odcinki specjalne. W pierwszym przypadku dzienna stawka waha się w zakresie 17,8–44,8 centów/km, a nocna – 17,8–44,9 centów/km. Przejazd odcinkami specjalnymi to koszt 4,02–42,98 centów/km w dzień, a w nocy –4,02–88,46 centów/km.

Komfortowy przejazd przez Niemcy i Austrię zapewnia rejestracja w serwisie TOLL2GO, który jest wspólnym przedsięwzięciem niemieckiego i austriackiego operatora systemu poboru opłat. Wystarczy się tam zarejestrować i można za pomocą niemieckiego urządzenia OBU rozliczać się zarówno z przejazdów w Niemczech, jak i Austrii. Dotyczy to jednak tylko pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 7,5 t. Dzięki takiemu rozwiązaniu można znacznie ułatwić pracę kierowców i menedżera floty, nie trzeba także zmieniać urządzenia po przekroczeniu granicy. Jeszcze większą wygodę dają rozwiązania typu „one box”, umożliwiające naliczanie opłat na drogach kilku krajów – należą do nich wspomniane już Toll4Europe oraz TELEPASS.

Dzięki elektronicznym systemom poboru opłat można wygodnie i bez zbędnych przystanków przejechać przez Austrię i Niemcy. Do tego możliwość użycia tego samego urządzenia OBU w obu tych krajach znacznie upraszcza rozliczenia firm transportowych.

[1] https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Road_freight_transport_statistic