Ponad pół miliona ciężarówek rocznie – Daimler podsumował globalne statystyki z 2018 roku

Powyżej, od lewej: Freightliner Cascadia, Western Star 5700XE, Mercedes-Benz Actros, Fuso Super Great, BhatatBenz x14R oraz autobus szkolny marki Thomas Built Buses. Swoją drogą, taki światowy gigant, a taki marny fotomontaż… 😉


Pod względem sprzedaży samochodów ciężarowych, koncern Daimler ma za sobą wyjątkowo udane miesiące. Szacunkowe dane na cały rok 2018 wskazują dostarczenie klientom ponad pół miliona pojazdów. Jest to najlepszy wynik z ostatnich dziesięciu lat, a przy okazji efekt wyraźnego wzrostu. Dla porównania można bowiem podać wynik z roku 2017, gdy światowa sprzedaż ciężarówek Daimler osiągnęła poziom 470 tys. egzemplarzy.

Jakie marki uczestniczyły w osiąganiu tego wyniku? W przypadku samochodów ciężarowych, na światowego giganta składa się Mercedes-Benz, japońskie Fuso, indyjski BharatBenz oraz Freightliner, Western Star i Thomas Built Buses z Ameryki. Ta ostatnia marka specjalizuje się co prawda w autobusach szkolnych, lecz z jakiegoś powodu także zaliczana jest do ciężarowej części koncernu, noszącej nazwę Daimler Trucks. Zapewne wynika to z faktu, że popularne „school busy” konstrukcyjnie bazują bezpośrednio na ciężarówkach.

Wróćmy jednak do sedna i przyjrzymy się konkretnym liczbom. Zaznaczę przy tym, że wszystkie poniższe statystyki obejmują dane z jedenastu miesięcy, tj. od stycznia do listopada 2018 roku. Wynika to z faktu, że podliczanie danych z całego roku trochę jeszcze potrwa.

W samej tylko Ameryce Północnej, Daimler Trucks zdołał osiągnąć rerkodowe 38,3 proc. udziału w rynku najcięższych pojazdów. Była to zasługa dostarczenia 172 200 ciężarówek z klas od 6 do 8. W Azji wydano kolejnych 147 900 maszyn, głównie za sprawą marki Fuso, szczególnie popularnej w Japonii oraz Indonezji. Dla przykładu, w samej tylko Japonii dostarczono 40 tys. pojazdów. Nienajgorsze były też jednak wyniki z Indii, gdzie Daimler znalazł nabywców na 20 tys. nowych ciężarówek. Przy rozmiarach tego kraju to oczywiście niewiele, ale sam wzrost sprzedaży wyniósł aż 35 proc.

Jeśli chodzi o Europę, to w ciągu jedenastu miesięcy Daimler Trucks dostarczyło 76 200 pojazdów. Dzięki temu, w klasie pojazdów ciężkich oraz średnich tonażowo, koncern osiągnął 20,4 proc. udziału w rynku. Był to najwyższy wynik z całej Europie, czyniąc z Daimlera, a konkretnie z Mercedesa, lidera tutejszego rynku. Ponadto Daimler chwali się pozycją lidera w Niemczech, gdzie Mercedes-Benz ma dla siebie aż 36 proc. rynku. Innymi słowy, więcej niż co trzecia nowa ciężarówka jest tam właśnie spod znaku gwiazdy.

Przy okazji można uświadomić sobie pewien fakt, o którym często w Europie zapominamy. Choć nasz rynek jest wyjątkowo rozwinięty i bardzo wymagający, to na tle Ameryki Północnej oraz Azji jesteśmy dosyć niewielkim graczem. Sam tylko koncern Daimler sprzedaje w Ameryce Północnej oraz w Azji po dwa razy tyle pojazdów, co w Europie.

Do tego dochodzi też Ameryka Południowa. Tam szczególnie istotny jest rynek brazylijski, który w 2018 roku stał pod znakiem podnoszenia się po kryzysie. Właśnie Brazylii koncern Daimler dostarczył 19 300 pojazdów, odnotowując wzrost o rekordowe 59 procent. Marka Mercedes-Benz zajęła przy tym pozycję lidera, mając 27,7 proc. udziału w rynku. Jeśli natomiast chodzi o całą Amerykę Południową, to Daimler dostarczył 34 400 maszyn, odnotowując 26 proc. wzrostu.

A na koniec mamy wyniki z Chin, które trzeba potraktować oddzielnie. Daimler Trucks nie ma tam bowiem marki, która należałaby do niego w stu procentach. Jest za to chińska firma Foton, w który należy do Daimlera w 50 procentach. Foton wytwarza przede wszystkim pojazdy marki Auman, a te dostarczono w ciągu 11 miesięcy w 95 100 egzemplarzach. Jest to oczywiście liczba bardzo wysoka, choć oznacza ona wyraźny spadek. Dla porównania bowiem, w roku 2017, również w ciągu jedenastu miesięcy, do klientów trafiło 104 600 Fotonów.