OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 26 Marzec, 2018

Ponad 100 palet w jednym zestawie? Dachser ma w Hiszpanii 25-metrowe ciężarówki o dwóch pokładach

Źródło powyższego zdjęcia: Eurotransport.de

Zestawy o długości 25,25 metra zwykle pozwalają przetransportować do 52 europalet. W porównaniu z typowym ładunkiem 33-paletowym, oznacza to więc o połowę wyższą efektywność.

Od niedawna w Hiszpanii jeżdżą jednak zestawy, które zabierają na pokład jeszcze więcej ładunku. Palet może być ponad osiemdziesiąt, a nawet ponad sto, i to w jednej tylko ciężarówce. Wszystko natomiast w ramach stałej trasy firmy Dachser, między miastami Arteixo oraz Lleida, odpowiednio na północnym zachodzie oraz północnym wschodzie kraju.

Ta stała linia, licząca ponad 900 kilometrów w jedną stronę, obsługiwana jest teraz przez dwa zestawy o długości 25,25 metra. Każdy z nich ma dopuszczalną masę całkowitą 60 ton i każdy składa się z jednego wymiennego nadwozia oraz z jednej pełnowymiarowej naczepy. Jak natomiast podaje niemiecki magazyn “Fernfahrer”, co wyróżnia ruch na tej trasie, to stosowanie także pojazdów o dwóch pokładach, zwanych w Dachserze “Doppelstock”.

Dachser ma w swojej flocie większą ilość takich naczep o dwóch pokładach. Mają one opuszczane belki, ustawione w poprzek pojazdu, na specjalnych szynach. Może je załadować tak samo, jak główny pokład, a więc łączna pojemność jednej naczepy sięga aż 66 palet. Jeśli więc dodamy do tego kontener BDF, zwykle mający w firmie Dachser 18 palet pojemności, otrzymujemy zestaw 84-paletowy. A jeśli Dachser wybierze kontener BDF z podwójnym pokładem, bo również i takie posiada w swojej flocie, łączna liczba palet przekroczy nawet sto.

25-metrowe ciężarówki mogą jeździć po terenie Hiszpanii od końca 2015 roku. Pierwszy w tym kraju 60-tonowy zestaw widzicie poniżej. Pracuje on przy dostawach dla Seata.

 

Ten wpis ma 7 komentarzy

 1. Piotr napisał(a):

  A wózek dolly ma skrętne osie, czy zablokowane?
  Nie orientuję się jaki jest w hiszpanii na to przepis, odpowie ktoś?

  • bnbnb napisał(a):

   Ale to chyba nie jest dolly, tylko naczepa z siodłem. Wygląda jakby było skrętne.

  • BanTir napisał(a):

   To jest link, 25.25m, pierwsza naczepa jest składana i siodło chowa się pod naczepę. Osie nie są skrętne (jak masz 60ton na zestawie to wszystko cholernie trzeszczy przy manewrowaniu, a opony na bliźniakach giną w oczach). A że 104 palety, nic nowego, kiedy tym jeździłem też zdarzało nam się tyle ładować…

 2. Tomus napisał(a):

  Typowy sklada skandynawi link lplus naczepa i w co watpie ze ma skretne osie.

 3. zzzzzz napisał(a):

  Dlaczego nie ma bocznych osłon z przodu tej naczepy – fatalnie to wygląda i aż dziw że dopuścili do ruchu po drogach. Nawet jak ten wózek jest przesuwny to osłony powinne być – takie składane.

 4. andi napisał(a):

  Typowy kontener BDF w firmie DACHSER mieści 19 europalet – są to nadwozia C7820 mm

 5. Karol Gielnik napisał(a):

  O ile dobrze widzę zdjęcia Dachser względem Seat różnią się zasadniczo. Na pierwszym mamy naczepę do wymiennych nadwozi typu Wechselbrücke (>podpory), na drugim samonośny kontener oparty na wózku, czyli rozwiązanie technicznie podobne do transportu dłużycy.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.