Ponad 100 palet w jednym zestawie? Dachser ma w Hiszpanii 25-metrowe ciężarówki o dwóch pokładach

Źródło powyższego zdjęcia: Eurotransport.de

Zestawy o długości 25,25 metra zwykle pozwalają przetransportować do 52 europalet. W porównaniu z typowym ładunkiem 33-paletowym, oznacza to więc o połowę wyższą efektywność.

Od niedawna w Hiszpanii jeżdżą jednak zestawy, które zabierają na pokład jeszcze więcej ładunku. Palet może być ponad osiemdziesiąt, a nawet ponad sto, i to w jednej tylko ciężarówce. Wszystko natomiast w ramach stałej trasy firmy Dachser, między miastami Arteixo oraz Lleida, odpowiednio na północnym zachodzie oraz północnym wschodzie kraju.

Ta stała linia, licząca ponad 900 kilometrów w jedną stronę, obsługiwana jest teraz przez dwa zestawy o długości 25,25 metra. Każdy z nich ma dopuszczalną masę całkowitą 60 ton i każdy składa się z jednego wymiennego nadwozia oraz z jednej pełnowymiarowej naczepy. Jak natomiast podaje niemiecki magazyn „Fernfahrer”, co wyróżnia ruch na tej trasie, to stosowanie także pojazdów o dwóch pokładach, zwanych w Dachserze „Doppelstock”.

Dachser ma w swojej flocie większą ilość takich naczep o dwóch pokładach. Mają one opuszczane belki, ustawione w poprzek pojazdu, na specjalnych szynach. Może je załadować tak samo, jak główny pokład, a więc łączna pojemność jednej naczepy sięga aż 66 palet. Jeśli więc dodamy do tego kontener BDF, zwykle mający w firmie Dachser 18 palet pojemności, otrzymujemy zestaw 84-paletowy. A jeśli Dachser wybierze kontener BDF z podwójnym pokładem, bo również i takie posiada w swojej flocie, łączna liczba palet przekroczy nawet sto.

25-metrowe ciężarówki mogą jeździć po terenie Hiszpanii od końca 2015 roku. Pierwszy w tym kraju 60-tonowy zestaw widzicie poniżej. Pracuje on przy dostawach dla Seata.